Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
27 stycznia 2015 r. - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 70. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz - Birkenau
Po 70 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w wielu miejscach na świecie nadal popełniane są zbrodnie ludobójstwa, co dowodzi, że ludzkość nie wyciągnęła wszystkich wniosków z tragicznych doświadczeń II wojny światowej. Potrzebna jest więc w procesie edukacji wiedza o Holokauście, by przypominać światu o tragedii Ofiar Auschwitz-Birkenau, a także aby pamięć stanowiła impuls do podejmowania odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia.
Serdecznie zachęcamy Państwa, aby w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu podejmować z młodymi ludźmi dyskusję o konsekwencjach łamania praw człowieka, braku tolerancji, braku szacunku dla innych narodów i ich wyborów oraz wspierać ich w realizacji własnych inicjatyw w tym zakresie. Nauczanie o Holokauście uwrażliwia na przejawy antysemityzmu, rasizmu oraz ksenofobii we współczesnych społeczeństwach. Pomaga także uzmysłowić sobie wartości płynące z istnienia pluralistycznego społeczeństwa.
Zapraszamy również do dzielenia się informacjami o wszelkich inicjatywach poświęconych temu wydarzeniu, planowanych w ramach zajęć w szkołach, czy współpracy ze społecznością lokalną, zarówno w kraju, jak i za granicą. Przypominamy, że do ich realizacji można skorzystać z materiałów edukacyjnych udostępnianych m.in. przez Dom Spotkań z Historią, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz z narzędzi dydaktycznych dostępnych na portalu dla nauczycieli Scholaris. Wsparciem służy również sieć koordynatorów regionalnych edukacji o kulturze i zagładzie Żydów, powołana w Ośrodku Rozwoju Edukacji.
Informujemy, że w uruchomionym przez Muzeum Auschwitz-Birkenau specjalnym serwisie internetowym znajduje się „Światowa Mapa Pamięci”, na której odnotowywane są wszystkie wydarzenia związane z 27 stycznia. Organizatorzy wydarzeń związanych z rocznicą wyzwolenia Auschwitz (spotkania, wystawy, seminaria, konkursy, itp.) mogą skorzystać
z załączonego formularza. Dzięki temu informacje trafią na „Światową Mapę Pamięci” i pozwolą na udział w nich wszystkim zainteresowanym.
Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau został utworzony przez niemieckich nazistów w 1940 roku w celu więzienia w nim Polaków, a od 1942 roku był także największym ośrodkiem zagłady ludności żydowskiej. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku w Auschwitz zamordowano ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, jak również Polaków, Romów i osób innych narodowości.
Dla społeczności międzynarodowej niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau pozostaje symbolem zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zachowana przestrzeń byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, mimo upływu lat głęboko przemawia do każdego wrażliwego umysłu. To tutaj, 27 stycznia 2015 r. o godz. 15:30, przed Bramą Śmierci, rozpoczną się główne uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy wyzwolenia obozu.
Data: 2015/01/27
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe