Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
#dobryZAWODnik – rusza kampania promująca szkolnictwo zawodowe
ReZigiusz – jeden z najbardziej znanych polskich vlogerów i najbardziej wpływowych polskich nastolatków włącza się w promocję szkolnictwa zawodowego! Wraz z minister edukacji narodowej zainaugurowali dzisiaj kampanię #dobryZAWODnik.
– Nie jest przypadkiem, że Rezi jest tutaj ze mną. To jeden z dziesięciu najbardziej wpływowych nastolatków w Polsce, uczeń technikum – co nie jest bez znaczenia, znany vloger. Chciałabym żeby jeszcze skuteczniej niż my promował szkolnictwo zawodowe w Polsce – powiedziała w trakcie konferencji prasowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
ReZiugiusz, czyli Remigiusz Wierzgoń, jest uczniem Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Filmy, które oglądają setki tysięcy osób, publikuje na swoim kanale w serwisie YouTube. Ze swoimi fanami kontaktuje się także za pośrednictwem Facebooka’a. To tam, jego profil śledzi ponad 850 tysięcy osób!
Kampania promocyjna, którą wspiera ReZigusz odbywa się w ramach, ogłoszonego przez szefową MEN, Roku Szkoły Zawodowców. Jej hasło to #dobryZAWODnik.
– Trzy lata temu, gdy dokonałem wyboru czy pójść do technikum czy do liceum, zaczęły padać pytania od moich rówieśników, ale też młodszych osób, jaką szkołę wybrać. Zawsze byłem tego przekonania, że rzeczywiście technikum wcale nie jest gorsze od liceum. Z mojego wyboru jestem bardzo zadowolony – mówił dzisiaj Rezi. – Z chęcią wspieram tę kampanię. Jestem przekonany, że technikum to dobry wybór i w Internecie, wszem i wobec mam zamiar polecać wszystkim technika – dodał.
W ramach kampanii, ReZigiusz za pośrednictwem swoich kanałów w mediach społecznościowych będzie odpowiadał na pytania dotyczące szkolnictwa zawodowego, swoich spostrzeżeń i doświadczeń w tym zakresie.
– Moim zadaniem nie jest przekonanie gimnazjalistów, jaką dokładnie szkołę powinni wybrać. Celem jest odpowiedź na pytania, które dotyczą moich zajęć w szkole i praktyk, które odbywam. Mogę zachęcać i pokazywać, co jest przydatne – tłumaczy ReZigiusz.
Moment rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy. To teraz większość gimnazjalistów podejmuje decyzję o dalszej drodze edukacji.
– Jednym z priorytetów Roku Szkoły Zawodowców jest pokazanie gimnazjalistom oferty szkół zawodowych i techników. Zastanawialiśmy się kto może ich przekonać do wyboru innej szkoły, niż liceum. Uznaliśmy, że najbardziej przekonujący będzie ktoś kto ma duże poparcie i duży wpływ na gimnazjalistów w Internecie. Przy okazji okazało się, że coraz więcej i coraz chętniej filmiki Reziego oglądają rodzice gimnazjalistów. Uznaliśmy, że to najlepsza droga. Rezi jest bardzo wiarygodny, mówi i wie o czym mówi – powiedziała szefowa MEN.
W trakcie dzisiejszej konferencji minister edukacji przypomniała także o innych, trwających już w ramach Roku Szkoły Zawodowców, działaniach. Jednym z nich jest Mapa Szkół Zawodowych. Co to za mapa? Można tam znaleźć technika i zasadnicze szkoły zawodowe dla młodzieży z terenu całego kraju. Umieściliśmy tam również m.in. informacje o zawodach, w których kształcą szkoły, miejscach praktyk u pracodawców oraz wynikach egzaminów osiąganych przez uczniów tych szkół.
– Nasza mapa stale się rozwija. Nadal będziemy ją uzupełniać o nowe informacje. Wszystko po to, by zainteresowani mogli znaleźć możliwie najwięcej przydatnych informacji – powiedziała szefowa MEN. – Na mapie znajduje się też specjalny formularz dla pracodawców. Za jego pośrednictwem mogą nam zgłaszać miejsca praktyk zawodowych, które organizują, do czego zachęcam. Będziemy je promować i o nich informować – dodała Joanna Kluzik-Rostkowska.
Minister edukacji przyznała, że ogłaszając Rok Szkoły Zawodowców, nie była pewna czy jej pomysł trafi na odpowiedni grunt i jak zostanie przyjęty.
– Widzę po kilku miesiącach, że to co się dzieje w Polsce w kontekście szkolnictwa zawodowego przeszło moje oczekiwania. Wyzwoliło falę różnych działań lokalnych. Powiem więcej: jeszcze w roku szkolnym 2013/2014 51% gimnazjalistów wybrało liceum, a reszta wybrała albo technika, albo zasadnicze szkoły zawodowe. Za to już w tym roku szkolnym 2014/2015 liczba uczniów, którzy idą do liceów zmalała o 5%. Czyli po raz pierwszy od bardzo dawna mniej niż połowa gimnazjalistów zdecydowała o tym żeby pójść do liceów ogólnokształcących, a więcej niż połowa zdecydowała, by spróbować swego szczęścia w technikach i szkołach zawodowych – dodała.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/03/20
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe