Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Jak poradzili sobie szóstoklasiści na tegorocznym sprawdzianie? – prezentacja wyników.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z osiągnięć szóstoklasistów. Zdecydowana większość z nich świetnie poradziła sobie z zadaniami – powiedzieli szefowa MEN i dyrektor CKE prezentując wyniki tegorocznego sprawdzianu.

Sprawdzian został przeprowadzony 1 kwietnia 2015 r. Składał się z dwóch części. Obie części były przeprowadzone w formie pisemnej. Część pierwsza zawierała zadania z języka polskiego i matematyki. Część druga – zadania z języka obcego nowożytnego.

– Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami z matematyki i polskiego – powiedział dr Marcin Smolik – dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

61% – taki średni wynik uzyskali szóstoklasiści z matematyki podczas tegorocznego ogólnopolskiego sprawdzianu; średni wynik uzyskany z polskiego to 73% a z języka angielskiego – najczęściej wybieranego przez uczniów języka obcego – to 78%.

Średni wynik z języka niemieckiego to 70%., z języka rosyjskiego – 72%, z francuskiego – 74%.

Do pierwszej części egzaminu przystąpiło 344 749 uczniów. 326 080 szóstoklasistów przystąpiło do sprawdzianu z języka angielskiego (94,6%), 17 998 przystąpiło do sprawdzianu z języka niemieckiego (5,2%), 501 przystąpiło do sprawdzianu z języka francuskiego, hiszpańskiego albo rosyjskiego (0,2%).

Wyniki tegorocznego sprawdzianu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniami z języka polskiego wymagającymi wyszukania w tekście informacji wyrażonych wprost i pośrednio (ukrytych). Z matematyki wykazali się umiejętnością opisywania części danej całości za pomocą ułamka na podstawie informacji przedstawionej graficznie. Uczniowie przystępujący do sprawdzianu z języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego oraz hiszpańskiego najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu; w przypadku języka francuskiego uczniowie uzyskali najwyższe wyniki z części arkusza sprawdzającej znajomość funkcji językowych.

Sprawdzian wskazał również umiejętności, które uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej opanowali słabiej. Trudność sprawiło im zadanie z zakresu świadomości językowej sprawdzające rozpoznawanie formy przypadka wyrazu użytego w wypowiedzi. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie, które wymagało umiejętności mnożenia oraz dzielenia ułamków dziesiętnych. W języku rosyjskim i francuskim największą trudność sprawiło uczniom zadanie sprawdzające umiejętność wyszukiwania informacji szczegółowej w tekście pisanym. W języku angielskim i niemieckim najtrudniejszym dla szóstoklasistów okazało się zadanie sprawdzające umiejętność stosowania środków językowych oparte na tekście.

– Bardzo nas cieszą te wyniki. Tym bardziej, że po raz pierwszy postawiliśmy na umiejętności złożone. Chodziło więc nie tylko o sprawdzenie wiedzy, ale także o sprawdzenie czy dzieci potrafią z tej wiedzy korzystać. Ten sprawdzian był inny od poprzednich – powiedziała na konferencji prasowej Joanna Kluzik – Rostkowska.

Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpili do niego tego dnia, napiszą go 1 czerwca 2015 r.

Wstępne informacje o wynikach sprawdzianu przeprowadzonego w 2015 r. – zestawienie ogólnopolskie
Data: 2015-05-29 14:29:53 Rozmiar: 574 kB
Wstępne informacje o wynikach sprawdzianu przeprowadzonego w 2015 r. – prezentacja
Data: 2015-05-29 14:28:13 Rozmiar: 1 MB

Więcej informacji ana stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2015/05/29

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT