Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
List minister edukacji RP do Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii
Z prośbą o rozważenie zachowanie możliwości zdawania języka polskiego na brytyjskiej maturze zwróciła się dziś do swojej odpowiedniczki w Wielkiej Brytanii szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska.
Interwencja Joanny Kluzik-Rostkowskiej ma związek z informacjami o zagrożeniu zniesienia w Anglii, Walii i Irlandii Północnej egzaminu maturalnego z języka polskiego (A-level Polish). Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 r.
To informacja od AQA, instytucji organizującej dotychczas w Wielkiej Brytanii maturę z języka polskiego. Decyzję uzasadniono wprowadzeniem – w ramach wdrażanej przez tamtejszy rząd szerokiej reformy oświaty – wymogu sprawdzania podczas egzaminów z nowożytnych języków obcych także umiejętności mówienia i słuchania ze zrozumieniem. Dotychczas egzamin maturalny z języka polskiego obejmował jedynie pisanie i czytanie.
„Zwracam się do Pani Minister w imieniu jednej z najliczniejszych w Wielkiej Brytanii grup narodowych. Jesteśmy zaniepokojeni planowanym przez Pani rząd zmianami w systemie certyfikacji znajomości języków obcych na maturze w Wielkiej Brytanii. W ich wyniku uczniowie utracą możliwość ubiegania się o certyfikat A-level z języka polskiego” – pisze w liście do Nicky Morgan, Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii, szefowa MEN.
„W angielskim systemie edukacyjnym uczy się ponad 25 tys. polskich dzieci. Oprócz tego polska społeczność zorganizowała ponad sto szkół uzupełniających, prowadzących nauczanie języka polskiego i wiedzy o Polsce. Piętnaście tysięcy polskich dzieci, które do nich uczęszczają, podejmują wielki dodatkowy wysiłek i poświęcają swój wolny czas, by utrzymać więź ze swoją pierwszą ojczyzną. Pozbawianie ich możliwości udokumentowania tej pracy spotkałoby się z wielkim rozczarowaniem” – dodaje Joanna Kluzik-Rostkowska.
Szefowa MEN zwraca uwagę swojej brytyjskiej odpowiedniczce, że w związku z dorastaniem dzieci polskiego pochodzenia, które urodziły się w Wielkiej Brytanii w ostatnim dziesięcioleciu, zainteresowanie zdawaniem języka polskiego na egzaminie maturalnym będzie rosło. „ Język polski jest dziś czwartym językiem w Unii Europejskiej, więc jestem przekonana, że możliwość uzyskania matury z języka polskiego byłaby cenna zarówno dla uczniów polskiego pochodzenia jak i innych narodowości” – dodaje Joanna Kluzik-Rostkowska.
Minister edukacji zaznacza, że z zainteresowaniem zapoznała się z planami reformy matur w Wielkiej Brytanii, dzięki której możliwe będzie pełniejsze ocenienie kompetencji uczniów, w tym też językowych.
„Wiem, że – jak wspominała Pani podczas londyńskiego Światowego Forum Edukacji to właśnie polski system edukacyjny był jedną z inspiracji do planowanej przez Panią reformy. Jestem przekonana, że wspólnie możemy wspierać wśród uczniów polskiego pochodzenia mieszkających w Wielkiej Brytanii umiejętność posługiwania się dwoma językami równolegle. Będzie to cenny kapitał, który uczniowie dwujęzyczni będą mogli spożytkować z korzyścią dla siebie, ale także dla obu naszych państw i rozwoju relacji między nimi” – napisała do Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii.
Joanna Kluzik-Rostkowska poprosiła o dokonanie przeglądu planowanej reformy i rozważenie zachowania możliwości zdawania języka polskiego na maturze. Jednocześnie wyraziła gotowość do zaangażowania się wspólnie z brytyjską minister w działania na rzecz rozwiązania tej niezwykle ważnej dla obu stron sprawy.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
List minister edukacji RP do Sekretarz Stanu ds. Edukacji Wielkiej Brytanii
Data: 2015/03/24
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe