Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Minister edukacji na 6. Warszawskich Targach Książki
– Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią 24 miliony zł. To początek. Przed nami program wieloletni – przypomniała minister Joanna Kluzik-Rostkowska na otwarciu 6. Warszawskich Targów Książki.
Targi Książki to jedna z największych stołecznych inicjatyw czytelniczych. W tym roku weźmie w nich udział ponad 850 wystawców, w tym około 600 polskich oraz około 250 zagranicznych z 28 krajów i obszarów kulturowych.
Szefowa MEN wzięła w czwartek (14 maja) udział w otwarciu Targów. Spotkanie odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie od dzisiaj do 17 maja odbywać się będą Targi.
W trakcie spotkania Joanna Kluzik-Rostkowska przypomniała inicjatywy MEN nakierowane na wzrost czytelnictwa.
– Udało nam się stworzyć rządowy program „Książki naszych marzeń”, którym w najbliższy wtorek zajmie się Rada Ministrów. Jeszcze w tym roku, na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią 24 miliony zł. 20 mln z budżetu MEN, 4 mln z budżetów samorządów. To początek. Przed nami program wieloletni – powiedziała minister edukacji.
Realizowany przez MEN w 2015 r. program „Książki naszych marzeń” będzie przedpolem do realizowanego wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (realizowanego w latach 2016-2020).
Program „Książki naszych marzeń” ma promować czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych, dzięki doposażeniu bibliotek szkolnych w pozycje wybrane przez uczniów. Dotyczył będzie szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia.
Dlaczego zaczynamy od szkół podstawowych? Książka w szkole podstawowej ma zupełnie inną rolę niż książka na kolejnych etapach edukacyjnych. Od tego z jaką lekturą, budzącą zainteresowanie czy nie, uczeń zetknie się w podstawówce, zależy to, czy będzie chciał czytać w dorosłym życiu. Książki wybierane dla uczniów szkół podstawowych powinny więc rozbudzać ciekawość ucznia, wciągać, inspirować, wdrażać nawyk czytania.
Udzielenie wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa organom prowadzącym następuje w formie dotacji celowej.
Doświadczenia z realizacji programu ułatwią przygotowanie programu wieloletniego.
CELE SZCZEGÓŁOWE PROGRAMU:
- doposażenie biblioteki szkolnej w książki o tematyce bliskiej współczesnym doświadczeniom uczniów w poznawaniu i rozumieniu otaczającego świata;
- promowanie czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych;
- wzbogacanie oferty bibliotek szkolnych w książki wybrane przez uczniów – atrakcyjnych dla nich;
- urozmaicanie realizacji programów nauczania przez zapewnienie uczniom atrakcyjnej oferty lekcji bibliotecznych;
- rozwijanie samorządności uczniowskiej przez umożliwienie uczniom wpływu na kształtowanie księgozbioru biblioteki szkolnej;
- rozwijanie współpracy bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi.
FORMY REALIZACJI PROGRAMU:
- zakup z wykorzystaniem środków z dotacji celowej książek niebędących podręcznikami, zwanych dalej książkami, w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej;
- stworzenie warunków organizacyjnych umożliwiających efektywniejsze realizowanie podstawy programowej kształcenia ogólnego, zwłaszcza w zakresie edukacji czytelniczej i medialnej, między innymi przez wypożyczanie uczniom książek na okres ferii letnich i zimowych;
- współpraca bibliotek szkolnych i publicznymi dla lepszej realizacji zadań obu instytucji między innymi poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.
W trakcie otwarcia Targów minister Joanna Kluzik-Rostkowska zaapelowała też do dorosłych. – Jeśli państwo chcecie, aby wasze dzieci czytały książki, czytajcie je sami. Życzę udanych Targów i mam nadzieję, że wszyscy wyjdą z nich z naręczem książek – powiedziała szefowa MEN.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/05/14
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe