Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Polsko-niemieckie konsultacje. Spotkanie szefowej MEN z Manuelą Schwesig, federalną minister ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży

Minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska uczestniczyła w poniedziałek (27 kwietnia), wraz z innymi członkami Rady Ministrów, w 13. polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.

Przed spotkaniem Premier Ewy Kopacz z kanclerz Angelą Merkel minister Joanna Kluzik-Rostkowska w gmachu MEN rozmawiała z Manuelą Schwesig, Federalną Minister ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży.

Spotkanie dotyczyło głównie organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), która na stałe wpisała się w obraz stosunków polsko-niemieckich. – Z uznaniem patrzę na dorobek i dokonania Organizacji Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży, która w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 25-lecia. Już dziś zastanawiam się nad wyzwaniami dla PNWM na kolejne 25 lat- powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Ponad 2,5 mln młodych ludzi uczestniczących w projektach i programach wspieranych przez PNWM stanowi istotny wkład organizacji na rzecz budowania partnerskich stosunków między Polską a Niemcami. Z tego też względu MEN podejmuje starania, mające na celu wyposażenie organizacji w odpowiednie środki finansowe – ponad 90% środków przeznaczonych przez budżet MEN na międzynarodową wymianę młodzieży przekazywane jest właśnie narzecz PNWM. Joanna Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że tak jak 24 lata temu Polska i Niemcy podjęły zadanie zbliżenia między naszymi narodami poprzez wspieranie współpracy i wymiany młodzieży, tak teraz Polska intensyfikuje budowanie dobrosąsiedzkich stosunków z Ukrainą, również poprzez młodzież.

Podczas spotkania minister edukacji narodowej towarzyszyli wiceministrowie: Ewa Dudek oraz Tadeusz Sławecki. W spotkaniu wzięła udział również prof. Małgorzata Fuszara, pełnomocnik Rządu ds. równego traktowania.

Interesującym obie strony wątkiem rozmowy były także kwestie dotyczące kształcenia zawodowego. Minister Manuela Schwesig poddała pod rozwagę pomysł zainicjowania polsko-niemieckiej wymiany przedstawicieli pracodawców i rzemiosła, która pozwoli na wzajemną wymianę poglądów i doświadczeń służąc podnoszeniu jakości kształcenia i zdobywania kwalifikacji zawodowych.

W rozmowie minister Małgorzaty Fuszary z minister Manuelą Schwesig podjęta została wymiana opinii nt. ochrony prawnej kobiet w zakresie przemocy i dyskryminacji oraz kwestie urlopu tacierzyńskiego. Małgorzata Fuszara zaprosiła rozmówczynię na Kongres Kobiet Polskich, planowany jesienią 2015 r.

Polska i niemiecka minister wzięły także udział w konsultacjach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe odbywają się od 1997 r. i stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami. W konsultacjach w Warszawie bierze udział większość członków Rady Ministrów obu państw, co pokazuje, jak duże znaczenie oba rządy przykładają do dwustronnych stosunków.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2015/04/27

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT