Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Rok Szkoły Zawodowców - Minister Edukacji Narodowej w Bolesławcu
- Coraz więcej gimnazjalistów wybiera szkoły zawodowe. To bardzo dobry trend, na którym nam zależy. Szkolnictwo zawodowe ma sens wtedy kiedy odpowiada na potrzeby rynku pracy – powiedziała dzisiaj Joanna Kluzik-Rostkowska w Bolesławcu.
Minister edukacji narodowej wzięła udział w zorganizowanej tam konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki". Odwiedziła także miejscowe szkoły zawodowe.
Szefowa MEN przypomniała, że w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-20 w budżetach marszałków województw znajdzie się w sumie 900 mln euro na szkolnictwo zawodowe. - Liczę, że wykorzystamy tę szansę i rozsądnie wydamy te pieniądze - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Pieniądze od marszałków są dedykowane na m.in. praktyki zawodowe. Wierzę, że uda się je zorganizować u pracodawców. Tylko w takich realnych warunkach można skutecznie nauczyć zawodu - dodała.
Minister edukacji poinformowała, że resort rocznie będzie „płacił" pracodawcy 5 tys. zł. za każdego praktykanta. – Takie rozwiązanie to dla uczniów sytuacja niezwykle korzystna. Pozwala znaleźć pracę w miejscu praktyki po zakończeniu edukacji - dodała.
Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawiła także rozwiązania dla nauczycieli zawodów. Pieniądze z nowej perspektywy popłyną też na ich przekwalifikowanie.
- Będziemy potrzebowali nowych zawodów. Przedefiniowania wymagają też te, które już mamy. Ministerstwo ma pieniądze i jest w stanie szybko przygotować podstawę programową. Bardzo nam jednak zależy, by to pracodawcy byli współautorami i recenzentami tych podstaw, bo oni wiedza najlepiej, czego i jak trzeba uczyć – powiedziała w trakcie konferencji Joanna Kluzik-Rostkowska.
Minister edukacji narodowej przedstawiła najnowsze dane dotyczące wyborów szkół ponadgimnazjalnych. - Coś drgnęło. W poprzednim roku licea ogólnokształcące wybrało 51 proc. gimnazjalistów, a w tym roku już tylko 45 proc. Na technika zdecydowało się 37 proc. - o trzy procent więcej – a na szkołę zawodową 17 proc. - powiedziała szefowa MEN, przypominając jednocześnie że trwający rok szkolny został przez nią ogłoszony „Rokiem Szkoły Zawodowców".
W trakcie konferencji „Mądrzej. Czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki" – w której udział – poza minister edukacji narodowej – wzięła także m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik - został powołany klaster edukacyjny.
Co to takiego? Jego główne założenie to dostosowanie kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. Klaster ma promować szkolnictwo zawodowe, ułatwić prognozowanie zapotrzebowania na konkretne umiejętności oraz zwiększyć dostępność praktyk i staży. Celem nadrzędnym jest stworzenie systemu dualnego, w którym zajęcia teoretyczne odbywają się w szkołach, natomiast praktyka, w konkretnych zakładach pracy. Klaster został dzisiaj powołany w ramach w Wałbrzyskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej „Invest Park" przez 46 podmiotów. Są wśród nich firmy, starostwa powiatowe oraz szkoły zawodowe, w większości z Dolnego Śląska.
W trakcie dzisiejszej wizyty w Bolesławcu Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła także miejscowe szkoły zawodowe. W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra H. Sucharskiego zwiedziła pracownię kształcenia zawodowego w branży gastronomiczno-hotelarskiej. Podziwiała także osiągnięcia uczniów z Technikum nr 3 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej należących do tego Zespołu.
W Zespole Szkół Mechanicznych im. L. Waryńskiego przyglądała się działaniu pracowni kształcenia zawodowego w branżach mechatronicznej, mechanicznej i samochodowej.
Szefowa MEN spotkała się także z uczniami bolesławskich szkół ponadgimnazjalnych. W dyskusji wzięło udział ok. 200 osób.
Ostatnim punktem była wizyta w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec".
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/02/09
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe