Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Rok Szkoły Zawodowców - spotkanie Minister Edukacji z Polsko - Niemiecką Izbą Przemysłowo - Handlową
- Mamy 900 mln euro w budżetach marszałkowskich i 124 mln euro w budżecie centralnym Ministerstwa Edukacji Narodowej na ogólnokrajowe działania w zakresie szkolnictwa zawodowego – przypomniała dzisiaj minister Joanna Kluzik-Rostkowska na spotkaniu z firmami działającymi w Komisji Kształcenia Zawodowego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej.
Jak wyjaśniła minister, do wczoraj zostały podpisane wszystkie umowy z urzędami marszałkowskimi, które podzieliły fundusze unijne na szkolnictwo zawodowe, leżące w budżetach regionów. Ich techniczny podział na konkretne cele leży w kompetencjach marszałków. Przewidziano m.in. 5000 zł dla pracodawców za stworzenie każdego miejsca praktyk oraz wynagrodzenie dla opiekuna praktyk, czy też środki na wydatki rzeczowe związane z praktykami. Pieniądze na szkolnictwo zawodowe pozostawione w budżecie centralnym Ministerstwa Edukacji będą przeznaczone na działania horyzontalne, takie jak doradztwo zawodowe, kształcenie nauczycieli zawodu, czy promocja szkolnictwa zawodowego.
Minister podkreśliła, że bardzo ważna jest kwestia doradztwa zawodowego na poziomie gimnazjalnym. - Chodzi o to, aby przekonać młodzież, że szkoły zawodowe i technika mogą być szkołami pierwszego wyboru - przekonywała szefowa MEN.
Kolejnym warunkiem – zdaniem minister - jest urynkowienie działania szkół zawodowych. - Jesteśmy w sytuacji głębokiego niżu demograficznego i to powoduje, że szkoły zawodowe muszą konkurować o ucznia, a te, które ukierunkują się na pracodawcę i tworzenie u niego praktyk, wygrywają na rynku - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. - Jest też problem rozpoznania potrzeb rynku pracy i kompetencji nauczycieli zawodu, gdyż w Polsce są takie miejsca, gdzie kształci się młodzież nie w zawodach pożądanych na rynku pracy, ale w zawodach, w których są dostępni nauczyciele - dodała.
Minister podkreśliła, że resort edukacji jest w ścisłej współpracy z resortem gospodarki i Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, w których pracodawcy oferują obecnie około 4 tys. miejsc praktyk. MEN chce, aby na poziomie każdego urzędu marszałkowskiego działał lokalny konsultant ds. rynku pracy, który zbierał będzie od pracodawców informacje dot. zapotrzebowania na danych specjalistów.
Maria Montowska, dyrektor ds. kształcenia zawodowego i ustawicznego w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej zadeklarowała dalszy udział izby w promocji szkolnictwa zawodowego i praktycznym tworzeniu w Polsce wzorów współpracy szkół, pracodawców oraz rodziców i uczniów.
- Z chęcią pokażemy mechanizmy rozmów ze wszystkimi stronami, jakie miały miejsce w toku tworzenia kilkudziesięciu projektów izby, obejmujących obecnie kształceniem w systemie dualnym ponad 600 uczniów w Polsce - powiedziała Montowska. Podkreśliła też kwestię dokształcania nauczycieli zawodu w Polsce. - Przy uruchamianiu każdego naszego projektu przechodzą oni intensywne dokształcanie, wychodzą wręcz na produkcję, często wyjeżdżają do Niemiec, aby zobaczyć, jak pracują tam ich koledzy - dodała. Poinformowała, że celem dostarczenia nauczycielom i uczniom nowoczesnych nośników wiedzy, izba - przy wsparciu merytorycznym i finansowym pracodawców - przygotowuje wydanie leksykonu nauki zawodu w językach polskim, niemieckim i angielskim, planowane na wrzesień 2015 r.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele firm prowadzących projekty kształcenia zawodowego zgłaszali szereg wątpliwości pomiędzy wymogami egzaminów zawodowych, czy przepisami kodeksu pracy i BHP w odniesieniu do pracowników młodocianych. Agnieszka Chłoń-Domińczak z Instytutu Badań Edukacyjnych zaproponowała zebranie konkretnych postulatów i zgłoszenie ich resortowi do usprawnienia. Wyodrębniono postulaty w zakresie m. in. usprawnienia egzaminów zawodowych, kompetencji i dokształcania nauczycieli zawodu, prawa pracy i BHP.
Komisja ds. Kształcenia Zawodowego przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej działa od 2013 r. Jak wyjaśnia jej przewodniczący - Andrzej Soldaty, prezes firmy Festo, działają w niej praktycy i entuzjaści tematu, którzy o kształceniu zawodowym rozmawiają i czują potrzebę jego rozwijania w Polsce.
Trwający rok szkolny, z inicjatywy minister edukacji narodowej, został ogłoszony Rokiem Szkoły Zawodowców.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/02/26
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe