Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Wiceminister Ewa Dudek na konferencji o nauczaniu o Holokauście
Ewa Dudek, podsekretarz stanu w MEN, dzisiaj wspólnie z Fredem van Leeuwen, sekretarzem generalnym Międzynarodówki Edukacyjnej (EI), otworzyła w Krakowie międzynarodową konferencję poświęconą nauczaniu o Holokauście.
Zwracając się do uczestników, minister Ewa Dudek, podkreśliła, że po 70 latach od wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w wielu miejscach na świecie nadal popełniane są zbrodnie ludobójstwa, co dowodzi, że ludzkość nie wyciągnęła wszystkich wniosków z tragicznych doświadczeń II wojny światowej. Dlatego należy przypominać światu o tragedii w nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, aby pamięć stanowiła impuls do podejmowania odpowiedzialności za losy świata, szczególnie przez młode pokolenia.
Zwróciła również uwagę na rolę szkoły, wskazując na szczególną odpowiedzialność nauczycieli za kształtowanie i wychowywanie młodego pokolenia w przekonaniu o równości wszystkich ludzi oraz w budowaniu świadomego, odpowiedzialnego i demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego.
Gościem konferencji był także Timothy Snyder, profesor Uniwersytetu Yale, specjalista w dziedzinie historii Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy, poświęcony doświadczeniom nauczycieli w nauczaniu o Holokauście po 70-ciu latach. W drugim panelu nad problemem nauczania o Holokauście dyskutowali specjaliści i politycy.
Podsumowując konferencję Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, stwierdził m.in., że lekcje historii poddają nauczycieli próbie, „zmuszają do rozrachunku z osobistymi poglądami, wyniesionymi z domu uprzedzeniami, z lokalnie funkcjonującymi mitami, z przekonaniami o tym, kim sami jesteśmy i jak sami chcemy się widzieć.”
Konferencje międzynarodowej społeczności nauczycieli poświęcone nauczaniu o Holokauście odbywają się co dwa lata, od 2008 roku, i przygotowywane są przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, Izraelski Związek Nauczycieli (Histadrut Hamorim) oraz Niemiecki Związek Pracowników Oświaty i Nauki (Gewerkschaft Erziehung und Wissenschaft).
Data: 2015/01/30
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe