Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

XI Ogólnopolska Konferencja Wizytatorów Diecezjalnych i Doradców Metodycznych Religii Prawosławnej z udziałem Ministra Macieja Kopcia

Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył w XI Ogólnopolskiej Konferencji Wizytatorów Diecezjalnych i Doradców Metodycznych Religii Prawosławnej.


Celem konferencji było zapoznanie wizytatorów i doradców metodycznych z planami zmian w systemie oświaty i harmonogramie ich wdrażania. Dyskutowano także o nauczaniu religii prawosławnej w szkołach i punktach katechetycznych.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać. Doceniamy Państwa wkład w kształtowanie obywatela. Nie ma kraju, nie ma rodziny bez wartości, bez religii, bez wychowania – powiedział Maciej Kopeć, wiceminister edukacji. – Konstytucja gwarantuje nam wolność religijną i prawo rodziców do wychowywania dzieci i uczestniczenia w lekcjach religii – podkreślił.

Podsekretarz Stanu przedstawił plan pracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i wdrażanych zmian w edukacji. Najważniejszą zmianą uchwaloną w 2015 roku była nowelizacja ustawy o systemie oświaty przywracająca obowiązek szkolny dla 7-latków.

– Dajemy rodzicom prawo do decydowania o tym, w jakim wieku ich dziecko powinno pójść do szkoły – powiedział wiceminister Maciej Kopeć. – W najbliższych miesiącach nastąpi zmiana podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla dzieci 6-letnich. – Na końcowym etapie konsultacji społecznych jest projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, w ramach której między innymi znosimy tzw. godziny karciane – podkreślił Podsekretarz Stanu w MEN.

Inne zmiany to m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu planu sieci przedszkoli i szkół. Poruszano także kwestię przywrócenia obowiązku uzyskiwania pozytywnej opinii organu nadzoru pedagogicznego w przypadku likwidacji szkoły lub placówki prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Maciej Kopeć poinformował uczestników spotkania, że od 2017 r. nie będzie już sprawdzianu szóstoklasistów. Mówił także o trwających w MEN pracach nad przepisami dającymi możliwość odwoływania się od wyników matur. Podczas konferencji rozmawiano również o olimpiadach przedmiotowych.

– Chcemy dokonać realnej oceny funkcjonowania systemu oświaty – powiedział wiceminister edukacji. – Rozpoczynamy w lutym cykl ogólnopolskich debat o edukacji. Debaty wojewódzkie będą miały swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo – dodał Podsekretarz Stanu w MEN. – Chcemy, aby zaproponowana problematyka była punktem wyjścia. Do udziału w debatach zapraszamy nie tylko samorządowców i nauczycieli, ale też uczniów, rodziców i wszystkich zainteresowanych – podkreślił.

W spotkaniu brali udział m.in: Jego Eminencja Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa, Wielki Archont Cerkwi Chrystusowej dr Jan Zieniuk.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2016/02/04

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT