Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne pytanie 1.   USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych: Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z...

PORADA PRAWNA

05 marca 2012 Prawo oświatowe

1. Czy komisja funduszu socjalnego może żądać od pracownika przedstawienia PIT-u 11, jeśli nie to na jakiej podstawie mogą być przyznawane środki finansowe z tego funduszu. 2. Czy przedszkole powinno przedstawiać oświadczenia o stanie kontroli zarządczej, jeżeli Urząd Miasta do tej pory nie napisał żadnego pisma w tej sprawie takiego

pytanie 1.

 

USTAWA z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:

Art. 8. 1. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

2. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, z uwzględnieniem ust. 1, oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

 

Przyznanie świadczenia z ZFŚS uzależnione jest zatem od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Aby określić tą sytuację, pracodawca może żądać od pracowników przedstawienia dokumentów poświadczających uzyskane dochody. Nie tylko PIT-11, a wręcz zeznanie podatkowe, czyli PIT-36 czy PIT-37, gdyż tam ujęte są wszystkie dochody pracownika oraz jego małżonka. Warunkiem jest zamieszczenie tego w regulaminie. Można poprzestać na oświadczeniu pracownika o dochodach rodziny, ale w praktyce pracownicy często zaniżają dochody i poprzez ich nieuczciwe zachowania dochodzi do konfliktów między pracownikami a pracodawcą. Żądanie od pracownika i jego małżonka zeznania podatkowego PIT nie narusza ustawy o ochronie danych osobowych.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r. sygn. akt I PKN 267/2001 "W art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych "jest (...) zawarta zasada przyznawania ulgowych usług i świadczeń oraz dopłat z Funduszu według kryteriów o charakterze wyłącznie socjalnym, tj. uzależnionych co do zasady i wysokości od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Z tego zaś punktu widzenia nie może być obojętne to, czy i jakie dochody osiąga pracownik poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie, oraz jaka jest sytuacja życiowa wszystkich członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Jeżeli więc przyznawanie świadczeń jest uzależnione od wymienionych wyżej kryteriów, to oczywiste staje się, że sytuacja pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu wymaga każdorazowo wyjaśnienia, ustalenia i oceny".

 

pytanie 2.

 

 

USTAWA z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych:

Art. 70. ust. 3. Minister kierujący działem sporządza do końca kwietnia każdego roku sprawozdanie z wykonania planu działalności oraz składa oświadczenie o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok w zakresie kierowanych przez niego działów administracji rządowej.

4. Minister kierujący działem może zobowiązać kierownika jednostki w dziale do sporządzania planu działalności na rok następny dla tej jednostki oraz sporządzania sprawozdania z wykonania planu działalności i składania oświadczenia o stanie kontroli zarządczej za poprzedni rok w zakresie kierowanej przez niego jednostki.

 

Obowiązek składania sprawozdania nie dotyczy jednostek samorządu terytorialnego. Wójt, burmistrz, prezydent miasta, przewodniczący zarządu jednostki samorządu terytorialnego może jednak podjąć decyzję, że będzie składał takie oświadczenie. Wówczas może też zobowiązać podległe jednostki do składania oświadczenia. Jeżeli organ prowadzący w swojej dokumentacji dot. kontroli zarządczej nie przewidział składania oświadczeń, to jednostki oświatowe nie muszą go składać.

 

 

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT