Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego dyrektor szkoły może traktować godzinę pracy w świetlicy szkolnej tak jak godzinę dydaktyczną? Podaję przykład. Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, przy czym 7 z nich realizuje jako wychowawca świetlicy szkolnej. Dyrektor szkoły w planie lekcji przydziela mu z tego tytułu 9 godzin dydaktycznych i dodatkowo 15 minut. Dyrektor motywuje to następującymi obliczeniami: 7 x 60 min = 420 min 420 min : 45 min = 9 i 15 min Wg w/w nauczyciel pracuje wg schematu: 45 min – świetlica; 15 min – przerwa; 45 min – świetlica; 15 min – przerwa itd. Zatem czas pracy opiekuna w świetlicy szkolnej zostaje wydłużony o wszystkie przerwy. W przypadku osoby zatrudnionej jako wychowawca świetlicy szkolnej na cały etat zgodnie z art. 42 KN pracując 26 godzin, pracowałby łącznie ok. 350 min dłużej. W szkole zatrudniony jest również pedagog (20/20) i bibliotekarz (30/30), jednak tych nauczycieli w/w zmiany nie objęły. 2. Czy jest zgodne z prawem bezterminowe pozbawienie wszystkich nauczycieli zatrudnionych w tej samej szkole dodatku motywacyjnego, a także nagród z okazji DEN.
Ad 1. Na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019 r., poz. 502) jedynie godzina zajęć lekcyjnych trwa 45 minut. Regulacja ta nie dotyczy innych zajęć niż lekcyjne (rozumiane jako dydaktyczne), a więc godzina zajęć świetlicowych, prowadzonych na stanowisku wychowawcy świetlicy, zgodnie z rozumieniem potocznym trwa 60 minut bez 15 – minutowych przerw dla uczniów.
Ad 2. Nauczyciele nie mogą zostać pozbawieni dodatku motywacyjnego, który został im przyznany. Jedynie dyrektor może nie przyznać nauczycielom dodatku na kolejny czas wymieniony w regulaminie wynagradzania. Również nie jest obowiązkowe przyznanie nagród dyrektora, ponieważ zależą one od jego uznania (art. 68 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przy zatrudnianiu nauczycieli nadal należy żądać zaświadczenia o niekaralności Z KRK? Czy zawsze przy zatrudnianiu sprawdza się w CROD, czy nauczyciel nie był karany karą dyscyplinarną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem od 9 lat. 1 września br. planuję przejść na emeryturę (na własny wniosek - kończę 31 lat pracy pedagogicznej). Jaką wysokość odprawy mam otrzymać (3 lub 6 miesięczną)?. Dziękuję.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mojej szkoły pracę zawodową rozpoczęła 01 września 1982 r. W sierpniu tego roku kończy 60 lat i chce przejść na emeryturę.
Kiedy mogła by przejść na emeryturę aby otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat?
W przyszłym roku szkolnym nie będzie dla niej pełnego etatu, zatem jaką odprawę należy jej wypłacić jak by przeszła na emeryturę po 01 września br.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudniony nauczyciel w dwóch szkołach 6/18 i 15/18 ma prawo wyboru szkoły, w której będzie wypłacany podstawowy dodatek za wysługę w wysokości 20%, a w drugiej dodatkowe 8% uzbieranych lat pracy równoległych. Nauczyciel twierdzi, że przy pomocy oświadczenia może wybrać dowolną szkołę, w której będzie wypłacany wyższy dodatek.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi mającemu pełny etat można dodatkowo przydzielić jedną lub dwie godziny wolontariatu godzin dydaktycznych, oczywiście za jego zgodą?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe