Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Czy nauczyciel który ukończył studia na kierunku fizyka w zakresie "dydaktyka i popularyzacja fizyki" może pracować w liceum ? Czy musi posiadać dodatkowe przygotowanie pedagogiczne? Ukończył te studia 30 lat temu, kiedy nie było oddzielnego przygotowania pedagogicznego, ale moim zdaniem dydaktyka była i powinna być nadal czymś, co zastępowało przygotowanie pedagogiczne. 2. Czy dobrze rozumiem § 28 w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli napisane jest, że nauczyciele zachowują nabyte kwalifikacje. Jeśli mam nauczyciela angielskiego, który ukończył arabistykę i kursy z języka angielskiego, uzyskał dyplomowanie i jest zatrudniony od kilku lat na umowę przez mianowanie. jak rozumiem ma kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (angielskiego).
Zgodnnie z § 26 Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, wymiar przygotowania pedagogicznego, określony w tym rozporządzeniu, nie dotyczy osób, które uzyskały przygotowanie pedagogiczne przed dniem 31 października 1991 r. Wówczas obowiązujące rozporządzenie przez przygotowanie pedagogiczne rozumiało:
1) ukończenie studiów wyższych na kierunku i specjalności kształcącej nauczycieli lub na kierunku psychologia,
2) ukończenie studiów wyższych na innych kierunkach i specjalnościach oraz jednej z niżej wymienionych form przygotowania pedagogicznego:
a) studium pedagogiczne,
b) międzywydziałowe studium pedagogiczne,
c) Studium Doskonalenia Pedagogicznego dla nauczycieli akademickich,
d) studium podyplomowe dla nauczycieli,
e) inna forma przygotowania do pracy w zawodzie nauczyciela, organizowana w systemie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli i nauczycieli akademickich.
Jeżeli więc nauczyciel nie uzyskał przygotowania pedagogicznego na podstawie jednej z powyższych form, to powinien uzupełnić kwalifikacje.
Obecnie obowiazujące Rozporządzenie przewiduje zachowanie nabytych przez nauczycueli kwalifikacji:
§ 28 Rozporządzenia dotyczy nauczycieli pozostających w zatrudnieniu w dniu 01.09.2017 r., którym kiedyś uznano ukończone studia za zbliżone do nauczanego przedmiotu. Taki nauczyciel zachowuje nabyte kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu, ale jedynie w danym typie szkoły.
§ 27 Rozporządzenia dotyczy nauczycieli pozostających w zatrudnieniu w dniu 01.09.2017 r., na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów. Zachowują oni nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie w sprawie zatrudnienia nauczycielki. Zatrudniona była na czas określony od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. Problem polega na tym, że ujęłam ją w arkuszu organizacyjnym na rok szkolny 2018/19 nie wiedząc, że Pani jest w ciąży. Obecnie uzyskała akceptację Komisji nauczyciela kontraktowego. Wiem, że umowa była czasowa ale plany zatrudnienia w arkuszu może mnie zobowiązują do innego rozwiązania.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku z rozporządzeniem MEN z dnia 12 marca 2009 poz. 1264 będę mógł zatrudnić nowego nauczyciela od 1 września 2017 roku na fizykę jeżeli ma on mgr na kierunku budownictwo, a ukończone studia podyplomowe z fizyki i posiada przygotowanie pedagogiczne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mianowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i w trakcie studiów terapii pedagogicznej została zatrudniona na stanowisku pedagoga szkolnego - maj 2009r. i dyrektor uznał jej te kwalifikacje jako zbliżone. Teraz podjęła decyzję i chce składać dokumenty na nauczyciela dyplomowanego. Czy KO uzna uniżoność jako konkretne kwalifikacje nauczyciela? Czy może lepiej, żeby składała dokumenty jako terapeuta pedagogiczny bo takie godziny ma i realizuje i do nich posiada konkretny dyplom poświadczający wykształcenie? Posiadanie zbliżonych kwalifikacji dawało uprawnienie do zajmowanie stanowiska w szkołach w jakich zostało zrobione zbliżenie. Czy KO w dobie dzisiejszych przepisów może to kwestionować?
- Organ prowadzący zmniejszył o jeden oddział nabór na nowy rok 2018/19 - zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Czy mogę zwolnić nauczyciela - bibliotekarza pracującego w pełnym wymiarze (ur. 5 maja 1958 r.) z art. 20 KN i z odprawą razem dziewięciomiesięczną? W jego miejsce planuje powierzyć pracę nauczycielowi j.rosyjskiego, który ma odpowiednie kwalifikacje (studia podyplomowe) do pracy w bibliotece szkolnej, a obecnie uczy j. rosyjskiego - ma pełny etat. Od przyszłego roku szkolnego nie będzie miał pełnego wymiaru godzin jako nauczyciel j. rosyjskiego. Dodam, że nauczyciel bibliotekarz wyraża chęć przejścia na emeryturę i ma ponad 30 lat pracy na tym stanowisku. Czy podana podstawa prawna i planowany tok jest właściwy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy nauczyciel, któremu powierzono zastępstwo za dyrektora szkoły (tzw. społeczny wicedyrektor) realizuje godziny "karciane"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe