Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Główna księgowa zostaje przeniesiona do innej placówki z dniem 1 kwietnia 2022 r. na mocy porozumienia między pracodawcami samorządowymi. Pytanie dotyczy okresowej oceny pracownika samorządowego. Ostatnia ocena została dokonana i jest aktualna do 1 grudnia 2021 r. Głowna księgowa przebywała na zwolnieniu lekarskim od 18 października 2021 r. do 25 marca 2022 r. W między czasie zmienił się dyrektor (od 1 września 2021 r.). Czy dyrektor ma obowiązek dokonać aktualnej oceny pracownika samorządowego?
W świetle przepisów art. 27 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530) pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega okresowej ocenie. Oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Z tych dwóch przepisów wynika dla pracownika obowiązek poddania się ocenie, a dla pracodawcy obowiązek przeprowadzenia oceny. Ocenie podlega dbałość o wykonywanie zadań publicznych i o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli, a także sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego.
Mając na uwadze fakt, że za dokonanie oceny jest odpowiedzialny bezpośredni przełożony pracownika, ponieważ tylko on zna sposób świadczenia pracy przez pracownika, to dyrektor w starej placówce powinien dokonać oceny pracownika przed przeniesieniem służbowym. Nowy przełożony w kwietniu czy w maju 2022 r. nie będzie miał podstaw do dokonania oceny wykonywania obowiązków określonych w art. 24 i 25 ustawy o pracownikach samorządowych u poprzedniego pracodawcy. Ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera podstaw do konsultowania oceny z poprzednim pracodawcą. Dokonanie oceny to obowiązek bezpośredniego przełożonego. Oznacza to, że u nowego pracodawcy dokonanie oceny będzie możliwe najwcześniej po upływie 6 miesięcy. Dopiero po upływie 6 miesięcy bezpośredni przełożony będzie się mógł zapoznać ze stylem pracy nowego pracownika.
Na marginesie należy dodać, że brak oceny okresowej pracownika nie wpływa negatywnie na samo dokonanie przeniesienia. Ustawodawca nie przewidział również konkretnej sankcji dla pracodawcy samorządowego, który naruszył obowiązek z art. 27 ustawy o pracownikach samorządowych. Niesporządzenie w terminie oceny okresowej pracownika samorządowego jest brane pod uwagę w razie kontroli jednostki. Przykładowo Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniach pokontrolnych wnosi o terminowe dokonywanie ocen pracowniczych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi przedszkola zatrudnionemu w wymiarze 25godz. tygodniowo + 10 godz. ponadwymiarowych stałych czyli łącznie w tygodniu 35 godz., możliwe jest zaplanowanie pracy w taki sposób: 1 dzień 9 godz. , a w inne dni np. 5 godz., 7 godzin, 9godz. i 5 godz.=35 godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Uprawnienia prezesa związków zawodowych. Czy prezes związków zawodowych może chcieć dokonywać zakupów papierniczych (teczek, segregatorów, znaczków) z funduszu szkoły (gimnazjum)? Czy ma na ten cel fundusze związkowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana, zatrudniona od 01.09.2006r., w latach 2010-2016 na pełnym etacie, w r. szk. 2016/2017 ograniczenie do 10/18. Nauczycielka otrzymała wypowiedzenie pracy ze wzgl. na zmniejszenie liczby oddziałów i brak godzin. Czy przysługuje odprawa z Karty Nauczyciela(6 m-cy), czy z Ustawy z 13.03. 2003 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy kwalifikacje do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych posiada osoba, która ukończyła studia mgr z historii oraz studia podyplomowe w zakresie; 1) diagnozy i psychoprofilaktyki zagrożeń edukacyjnych; 2) nauczania języka polskiego w zreformowanej szkole; 3) kultury i języka polskiego oraz historii i społeczeństwa; 4) nauczania przyrody w zreformowanym systemie edukacji.
- Czy w szkole niepublicznej dla dorosłych możemy zatrudnić dyrektora na umowę zlecenie bądź o dzieło?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe