Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Jak powinna brzmieć treść uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę z nauczycielem mianowanym, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Przyczyna wypowiedzenia: zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum i brak godzin dydaktycznych możliwych do realizacji, zgodnych z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami?; 2. W szkole zmniejszyła się liczba oddziałów, a tym samym liczba godzin zajęć j. polskiego, do którego nauczyciel posiada kwalifikacje. Jednak w projekcie organizacyjnym na kolejny rok szkolny dyrektor uwzględnił zajęcia świetlicy, jako godziny ponadwymiarowe dla innych nauczycieli. Czy w takiej sytuacji dyrektor może zwolnić nauczyciela mianowanego, zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, czy też powinien zaplanować dla takiego nauczyciela przynajmniej 1/2 etatu, które realizowałby jako wychowawca świetlicy?; 3.Czy brak zawiadomienia przez dyrektora szkoły organizacji związkowej o zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi pracy uniemożliwia zwolnienie takiego nauczyciela? W szkole do związków zawodowych należy tylko 7 nauczycieli. Czy w takiej sytuacji, gdy organizacja liczy poniżej 10 członków dyrektor ma obowiązek powiadomienia zakładowej organizacji związkowej?
1. Przyczyna wypowiedzenia musi być tak sformułowana, aby dla nauczyciela był zrozumiały powód zwolnienia w kontekście sytuacji organizacyjnej w szkole (art. 30 § 4 KP), np. „Przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę stanowi zmniejszenie liczby oddziałów w gimnazjum, a mianowicie … (należy doprecyzować, z jakiego powodu i które klasy nie będą kontynuowały nauki/nie będą tworzone/zostaną połączone) oraz brak godzin dydaktycznych do przydzielenia zgodnie z Pani/Pana kwalifikacjami, ponieważ w roku szkolnym 2016/2017 będzie realizowanych … godzin przedmiotu …, tj. mniej niż o … godzin w porównaniu do bieżącego roku szkolnego.”
2. Przydzielenie godzin ponadwymiarowych wychowawstwa świetlicy innym nauczycielom w sytuacji, gdy mogłyby zostać przydzielone nauczycielowi mianowanemu, może zostać przez niego zakwestionowane w razie odwołania od wypowiedzenia o pracę. Bardziej zasadne wydaje się przydzielenie wychowawstwa świetlicy temu nauczycielowi za jego zgodą, ponieważ wiąże się ze zmianą wymiaru pensum (art. 42 ust. 3 KN), a nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje.
3. Jeżeli organizacja związkowa ma status międzyzakładowej organizacji związkowej, czyli zrzesza co najmniej 10 pracowników łącznie u wszystkich pracodawców, u których działa, dyrektor powinien dochować trybu konsultacji związkowej (art. 34 ust. 2 w zw. z art. 251 § 1 UoZZ), a gdy nauczyciel jest objęty ochroną związkową – uzyskać zgodę zarządu organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy (art. 32 UoZZ). W przeciwnym razie wypowiedzenie będzie wprawdzie skuteczne, ale wadliwe, co umożliwi nauczycielowi dochodzenie roszczeń przed sądem pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o pilna informacje, czy w okresie urlopu wychowawczego nauczycielowi przysługuje dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora (wynagrodzenie jak stażysta). Nauczyciel ten ukończył teraz studia podyplomowe i zdobył kwalifikacje do tego przedmiotu. Od razu dostarczył mi zaświadczenie z uczelni o ukończeniu studiów oraz akt nadania stopnia kontraktowego z innej szkoły. Od kiedy płacić większa pensję. Dodam iż na zaświadczeniu z uczelni ma wpisane, iż uroczyste wręczenie dyplomów nastąpi w kwietniu lub maju. Czy na podstawie zaświadczenia mogę zwiększyć wynagrodzenie czy czekać na dyplom.
- Za miesiąc nauczycielka zatrudniona w pełnym wymiarze przechodzi na urlop macierzyński. Na jej miejsce chciałabym przenieść nauczyciela zatrudnionego już na 0,5 etatu. Czy powinnam podpisać z nim drugą umowę na czas zastępstwa (1/2 etatu) czy zwiększyć wymiar zatrudnienia na ten czas?
- W dniu 01.09.2015 r. zatrudniłem nauczyciela w wymiarze 2/18 do końca zajęć szkolnych, tj. do dnia 24.06.2016 r. w dniu zatrudnienia nauczyciel legitymował się dyplomem licencjata. Po trzech miesiącach - 30.11.2015 r. nauczyciel dostarczył dyplom ukończenia studiów, potwierdzający uzyskanie tytułu magistra, na którym figuruje data 01.07.2015 r., co oznacza, że w dniu zatrudnienia miał ukończone studia i posiadał tytuł magistra. Czy w związku z tym powinienem nauczycielowi wypłacić wyrównanie od dnia 1 września, czy też sporządzić aneks do umowy, uwzględniając wykształcenie wyższe mgr i wypłacić wyższą pensję od dnia 1 grudnia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z edukacji wczesnoszkolnej może w swoich klasach prowadzić język angielski? Jakie do tego są potrzebne kwalifikacje i jaka jest podstawa prawna?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe