Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Nie można zmniejszyć wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego na jego wniosek. Ograniczenie zatrudnienia następuje jedynie w przypadku braku godzin w danym roku...

PORADA PRAWNA

02 sierpnia 2018 Kadry

1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. na pół etatu, a od 01.09.2019r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat. 2/ Nauczycielowi zatrudnionemu w naszej szkole przydzielono dodatkowe czynności inspektora d/s BHP i zawarto z nim umowę zlecenie. Czy ta forma na dodatkowe zatrudnienie jest prawidłowa a jeżeli nie to jak należy zatrudnić nauczyciela na dodatkowe czynności - czy na umowę o pracę i czy wtenczas staż pracy jako nauczyciel zaliczam do tego dodatkowego zatrudnienia.

1. Nie można zmniejszyć wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego na jego wniosek. Ograniczenie zatrudnienia następuje jedynie w przypadku braku godzin w danym roku szkolnym. Nauczycielka, ktora chce być zatrudniona na pół etatu, musi rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania (art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela - 3-miesięczne wypowiedzenie albo art. 23 ust. 4 pkt. 1 KN - za porozumieniem stron, w każdym czasie), a następnie zatrudnić się na podstawie umowy o pracę w wymierze 1/2 etatu. W takim przypadku świadectwa pracy nie trzeba wydawać, ponieważ zatrudnienie następuje bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą (chyba, że nauczycielka zwróci się z wnioskiem o wydanie świadectwa) - art. 97 § 1 i  11  kodeksu pracy. Umowę można zawrzeć od razu  na czas nieokreślony, a od następnego roku szkolnego przydzielić godziny w pełnym wymiarze, co spowoduje przekształcenie stosunku pracy w mianowanie. 

2. Zgodnie z art. 237 11 kodeksu pracy, pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W przypadku nauczycieli nie ma możliwości przydzielenia im w ramach trwającego stosunku pracy, dodatkowych zadań nie związanych z obowiązkami nauczyciela, a które to wynikają z przepisów Karty Nauczyciela. Onacza to, że powierzając nauczycielowi wykonywanie zadań służby bhp, należy zawrzeć z nim albo umowę zlecenie (zadania służby bhp raczej nie wymagają kierowania pracą przez pracodawcę), albo drugą umowę o pracę na stanowisku niepedagogicznym w niepełnym wymiarze. Do stażu pracy na stanowisku niepedagogicznym nie wlicza się wówczas stażu nauczycielskiego, który nie został zakończony (trwającego zatrudnienia). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT