Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1/ Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie mianowania złożyła prośbę o zmianę formy zatrudnienia w roku szkolnym 2018/2019. Prosi o zatrudnienia na pół etatu od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. Moje pytanie czy z nauczycielem należy rozwiązać umowę o pracę i wydać świadectwo pracy ( jaka podstawa prawna ); następnie zatrudnić na umowę o prace od 01.09.2018r. do 31.08.2019r. na pół etatu, a od 01.09.2019r. ponownie zatrudnić na podstawie mianowania na pełen etat. 2/ Nauczycielowi zatrudnionemu w naszej szkole przydzielono dodatkowe czynności inspektora d/s BHP i zawarto z nim umowę zlecenie. Czy ta forma na dodatkowe zatrudnienie jest prawidłowa a jeżeli nie to jak należy zatrudnić nauczyciela na dodatkowe czynności - czy na umowę o pracę i czy wtenczas staż pracy jako nauczyciel zaliczam do tego dodatkowego zatrudnienia.
1. Nie można zmniejszyć wymiaru zatrudnienia nauczyciela mianowanego na jego wniosek. Ograniczenie zatrudnienia następuje jedynie w przypadku braku godzin w danym roku szkolnym. Nauczycielka, ktora chce być zatrudniona na pół etatu, musi rozwiązać stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania (art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela - 3-miesięczne wypowiedzenie albo art. 23 ust. 4 pkt. 1 KN - za porozumieniem stron, w każdym czasie), a następnie zatrudnić się na podstawie umowy o pracę w wymierze 1/2 etatu. W takim przypadku świadectwa pracy nie trzeba wydawać, ponieważ zatrudnienie następuje bezpośrednio po zakończeniu poprzedniego stosunku pracy z tym samym pracodawcą (chyba, że nauczycielka zwróci się z wnioskiem o wydanie świadectwa) - art. 97 § 1 i 11 kodeksu pracy. Umowę można zawrzeć od razu na czas nieokreślony, a od następnego roku szkolnego przydzielić godziny w pełnym wymiarze, co spowoduje przekształcenie stosunku pracy w mianowanie.
2. Zgodnie z art. 237 11 kodeksu pracy, pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W przypadku nauczycieli nie ma możliwości przydzielenia im w ramach trwającego stosunku pracy, dodatkowych zadań nie związanych z obowiązkami nauczyciela, a które to wynikają z przepisów Karty Nauczyciela. Onacza to, że powierzając nauczycielowi wykonywanie zadań służby bhp, należy zawrzeć z nim albo umowę zlecenie (zadania służby bhp raczej nie wymagają kierowania pracą przez pracodawcę), albo drugą umowę o pracę na stanowisku niepedagogicznym w niepełnym wymiarze. Do stażu pracy na stanowisku niepedagogicznym nie wlicza się wówczas stażu nauczycielskiego, który nie został zakończony (trwającego zatrudnienia).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracował w szkole A (podstawowe miejsce pracy) od 01.09.1993 r. do 24.11.1998 r., a od 01.12.1997 r. do 30.06.1999 r. dodatkowo w szkole B. Okresy te pokrywają się tylko częściowo, tj. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. Czy można okres pracy w szkole B „rozdzielić” na 2 części, tzn. od 01.12.1997 r. do 24.11.1998 r. i tę część zaliczyć do stażu w dodatkowym miejscu pracy, zaś drugą część od 25.11.1998 r. do 30.06.1999 r. doliczyć do okresu pracy w szkole A, dzięki czemu nauczyciel miałby w podstawowym miejscu pracy staż 5 lat 10 miesięcy, a w dodatkowym 11 miesięcy 24 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Szkoły Podstawowej zawarł z pracownikiem umowę o pracę w okresach: 01.03.1994-31.07.1994 r.oraz 17.11.1994 r.-30.06.1995 r.Umowy te zostały zawarte na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy. W teczce akt osobowych znajdują się angaże, brakuje jednak świadectw pracy. Pracownik ten zgłosił się po te świadectwa, czy Dyrektor na podstawie danych zawartych w teczce może wystawić świadectwo pracy? Czy wtedy to powinien być duplikat? Jaka informacja powinna zostać zawarta w świadectwie, że zostało ono wystawione na podstawie teczki akt osobowych? Brak danych na temat ewentualnych zwolnień lekarskich.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek na obecnym etapie pisania arkusza organizacyjnego przesyłać do kuratorium nadgodziny z przedmiotów, umieszczając je na wakatach w kontekście wolnych stanowisk pracy? Jaki minimalny wymiar godzinowy rozumie się przez pojęcie stanowiska pracy w odniesieniu do Ustawy o Systemie Oświaty? Czy jest to cały etat z danego przedmiotu, czy minimum pół etatu, czy też każda wolna godzina, która jest ponadetatowa w arkuszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zakonnica wzięła zwolnienie lekarskie z opieką na inną zakonnicę (nie są spokrewnione), czy zakład pracy powinien zapłacić za ten dzień zwolnienia lekarskiego? Czy jest to dzień usprawiedliwionej nieobecności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który jest w stanie nieczynnym od 1 września 2013, może wystąpić do dyrektora z wnioskiem o ocenę pracy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe