Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Ad. 1.O prawie do odprawy decydować będzie to, czy w szkole łączna liczba zatrudnionych pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych) przekracza 20. Jeśli nie –...

PORADA PRAWNA

23 maja 2023 Kadry

1. Pomoc kuchenna (pracownik emeryt) zatrudniona na 1/2 etatu, na czas nieokreślony, zostaje zwolniony z pracy z dniem 31 sierpnia 2023 r. (powodami są redukcja etatu oraz przesunięcia w etatach w obsłudze). Czy pracownikowi należy się odprawa z tytułu zwolnienia z pracy (redukcji etatu)? Stanowisko pomocy kuchennej pozostaje tylko jako pracownik robotnik do pracy lekkiej (sprzątaczka), która przechodzi na to stanowisko na 1/2 etatu.

2. Nauczyciel zatrudniony jest na zastępstwo za nieobecnego długotrwale nauczyciela (L4, urlop macierzyński). Zatrudnienie od 17 października 2022 r. umowa została zawarta do dnia 23 czerwca 2023 r. Czy data podana na zawartej umowie jest prawidłowa (zgodnie z prawem), czy należało umowę podpisać do końca sierpnia 2023 r.? W umowie jest podane, iż jest to umowa na czas określony oraz na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Czy umowa powinna być zawarta do dnia wykorzystania należnego nauczycielowi urlopu wypoczynkowego?

 Ad. 1.

O prawie do odprawy decydować będzie to, czy w szkole łączna liczba zatrudnionych pracowników (pedagogicznych i niepedagogicznych) przekracza 20. Jeśli nie – odprawa nie przysługuje.

Jeśli jednak w szkole zatrudnionych jest co najmniej 20 osób, wówczas do wypowiedzenia umowy stosuje się przepisy ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1969 z późn. zm.) – tak zwanej ustawy o zwolnieniach grupowych, które zobowiązują pracodawcę do wypłacenia odprawy w sytuacji gdy do zwolnienia pracownika dochodzi z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

 

Ad. 2.

Moim zdaniem data jest wskazana prawidłowo. Umowa na zastępstwo może zawiera datę określającą, kiedy upływa jej koniec. W takim wypadku umowa ta kończy się właśnie w takim dniu.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zgodnie z art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. 2023 r., poz. 984) zatrudnić nauczyciela na zastępstwo także na czas wakacji, jednak z uwagi iż wtedy nie ma zajęć dydaktycznych – nie jest to konieczne. Niezależnie od tego – zastępującemu nauczycielowi należy wypłacić ekwiwalent za urlop.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT