Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Pracownica z końcem czerwca 2022 ukończy 60 lat i tym samym nabędzie prawo do emerytury w powszechnym systemie emerytalnym. Obecnie jest w okresie chronionym. Czy po nabyciu prawa do emerytury przez pracownicę pracodawca może rozwiązać z nią umowę i na jakich zasadach?
2. Nauczyciel mianowany nie wyraził zgody na propozycję ograniczenia etatu na rok szkolny 2022/2023. Wobec powyższego nastąpi rozwiązanie umowy. Jaka odprawa należy się nauczycielowi, jeśli był on zatrudniony na podstawie mianowania, w roku szkolnym 2021/2022 wyraził zgodę na obniżenie pensum, a potem sam wystąpił z wnioskiem o obniżenie w związku z prawem do urlopu wychowawczego i ostatecznie wymiar jego etatu wynosił 15/30?
Ad. 1
Stosownie do art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Osiągnięcie wieku emerytalnego powoduje zakończenie ochrony wynikającej z ww. przepisu. Od tego momentu pracownik może mieć wypowiedziany stosunek pracy na takich samych zasadach jak inni pracownicy.
Należy jednakże pamiętać, że sam fakt osiągnięcia wieku emerytalnego nie może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem. W żadnym wypadku osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego nie uprawnia pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem. Wypowiedzenie umowy o pracę tylko z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego stanowiłoby zakazaną w prawie pracy dyskryminację ze względu na wiek – art. 183a Kodeksu pracy. Powoduje to, że nie tylko pracownik może skutecznie odwołać się od wypowiedzenia, ale jeszcze ubiegać się o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji na podstawie art. 183d Kodeksu pracy. Zgodnie ze wskazanym przepisem osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Jeżeli więc pracodawca planuje zwolnić pracownika po osiągnięciu wieku emerytalnego musi wykazać w oświadczeniu o wypowiedzeniu stosunku pracy inną przyczynę, przykładowo zmiany organizacyjne i związaną z nimi likwidację stanowiska pracy. Przyczyna wypowiedzenia musi być prawdziwa i konkretna i nie może nosić znamion pozorności.
Ad. 2.
Przepis art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1762) stanowi, że zasada ograniczenia zatrudnienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia może być – za zgodą nauczyciela – stosowana również w wypadku, gdy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole.
W razie braku zgody nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, stosuje się przepisy art. 20, zgodnie z którym nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Na podstawie art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela w przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z przyczyn, o których mowa w art. 20 ust. 1, podstawą ustalenia odprawy, o której mowa w art. 20 ust. 2, jest wynagrodzenie zasadnicze określone w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5, ustalone odpowiednio do posiadanego przez nauczyciela stopnia awansu zawodowego i posiadanych kwalifikacji oraz z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed zastosowaniem ust. 2. tj. przed ograniczeniem wymiaru zatrudnienia. Po zastosowaniu ww. przepisu odprawę wypłaca się w wysokości obliczanej z całego etatu.
W stanie faktycznym, o którym mowa w pytaniu nastąpiło również obniżenie wymiaru czasu pracy nauczyciela do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Obniżenie wymiaru czasu i co za tym idzie wymiaru wynagrodzenia nastąpiło na wniosek pracownika. Jednakże przepis art. 22 ust. 2a Karty Nauczyciela jednoznacznie wskazuje, że podstawą wyliczenia odprawy jest wynagrodzenie sprzed obniżenia wymiaru czasu pracy spowodowanego zastosowaniem art. 22 ust. 2. Późniejszy wniosek pracownika i spowodowane tym obniżenie wymiaru z uwagi na uprawnienie wynikające z macierzyństwa nie mają wpływu na wysokość odprawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 1 września 2010 - 16 czerwca 2011 r. należy wypłacić 13-stkę za okres od 1 stycznia 2011 - 16 czerwca 2011. Jeśli tak to proszę o podstawę prawną . Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły zamierza zrezygnować z funkcji dyrektora szkoły z końcem grudnia 2015r. Od 1 stycznia zostaje nauczycielem dla którego zgodnie z jego kwalifikacjami nie ma godzin. Czy nowy dyrektor zwalnia go? Czy były dyrektor - nauczyciel dyplomowany otrzymuje odprawę?
- Nauczyciel szkoły podstawowej prowadzący zajęcia w oddziale przedszkolnym w wymiarze 24/25, doradztwo zawodowe 1/22 oraz 5 godzin rewalidacji. Z jakiego pensum powinien mieć liczoną rewalidację?
- Nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim od 22.11.2013 r do 30.04.2014 r, a od 01.05.2015 r poszedł na urlop dla poratowania zdrowia do 30.04.2015 roku. Czy w związku z tym przysługuje mu uzupełniający urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powierzenie pracownikowi innej pracy na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Konserwator w okresie między 26 czerwca a 31 sierpnia będzie wykonywał obowiązki dozorcy za pracowników (dozorców) wykorzystujących urlopy. W niektóre dni miesiąca będzie pracował jak dotąd jako konserwator, w inne (zgodnie z harmonogramem) jako dozorca. W międzyczasie wykorzysta też zaplanowany wcześniej urlop, zgodnie z planem. Został skierowany na badania w zakresie medycyny pracy i nie ma przeciwwskazań do zajmowania stanowiska dozorcy zmianowego. Pytanie brzmi: czy w tej sytuacji można to uznać za powierzenie zgodne z art. 42 § 4 kp i w jakiej formie w tej sytuacji powiadomić o tym pracownika (pisemnie, w formie informacji, że zgodnie z art. 42 § 4 kp, na czas określony od … do… będzie wykonywał obowiązki dozorcy)? Czy na ten czas sporządzić aneks do umowy, ale jak wówczas zaznaczyć, w jakie dni jest konserwatorem, a w jakie dozorcą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe