Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Pracownik obsługi szkoły (kobieta) skończyła 60 lat w lutym 2019 r. 19 lipca 2019 r.rozwiązano z nią stosunek pracy- za porozumieniem stron. 22 lipca ponownie zawarto stosunek pracy. 24 lipca pracownica złożyła do ZUS wniosek o emeryturę. Prawo do emerytury przyznano, ale zawieszono wypłatę ze względu na pozostawanie w stosunku pracy. Czy to postępowanie jest zgodne z prawem? Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy i ewentualnie- jeżeli zajdą takie okoliczności nawiązać ponownie- żeby pracownik zachował prawo do emerytury i wynagrodzenia? 2. Czy na zwolnieniu lekarskim można rozwiązać lub nawiązać stosunek pracy?
Ad. 1 Postępowanie ZUS jest prawidłowe, ponieważ wniosek o emeryturę został złożony w czasie zatrudnienia trwającego od 22 lipca, które nie zostało przerwane bezpośrednio przed dniem 24 lipca, czyli przed dniem złożenia wniosku o emeryturę (nie załączono do niego świadectwa pracy), a w takiej sytuacji zgodnie z art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1270) ZUS miał ustawowy obowiązek zawieszenia emerytury. Aby od początku otrzymywać emeryturę i wynagrodzenie za pracę, w dniu złożenia wniosku o emeryturę (lub w pierwszym dniu wypłaty emerytury – jeśli przypada w innym terminie niż dzień złożenia wniosku) nie można pozostawać w stosunku pracy, czyli musi nastąpić co najmniej jednodniowa przerwa w zatrudnieniu, jeśli wypłata emerytury ma nastąpić od dnia złożenia wniosku lub od innego dnia wskazanego jako pierwszy dzień przyznania emerytury. Obecnie w każdym czasie pracownik z przyznaną emeryturą może zakończyć zatrudnienie, aby złożyć w ZUS świadectwo pracy. Spowoduje to wypłatę zawieszonej emerytury, po czym w dowolnym terminie pracownik może zostać ponownie zatrudniony, nawet bez jednego dnia przerwy.
Ad. 2 Żaden przepis prawa pracy nie zakazuje pracownikowi nawiązania stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego, a więc takie postępowanie jest dopuszczalne.
Natomiast rozwiązanie stosunku pracy w czasie zwolnienia lekarskiego jest uzależnione przede wszystkim od trybu zakończenia zatrudnienia. Przed upływem okresu ochronnego, który obejmuje okres zasiłkowy (czas pobierania wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) oraz pierwsze 3 miesiące pobierania zasiłku rehabilitacyjnego, pracodawca nie może wypowiedzieć stosunku pracy ani zwolnić pracownika bez wypowiedzenia z powodu tej nieobecności (art. 41, art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.). Natomiast w czasie zwolnienia lekarskiego pracownika dopuszczalne jest zawarcie porozumienia stron rozwiązującego stosunek pracy (art. 30 § 1 pkt 1 KP), złożenie oświadczenia pracownika o rozwiązaniu stosunku pracy np. za wypowiedzeniem (art. 30 § 1 pkt 2 KP) oraz doręczenie pracownikowi tzw. zwolnienia dyscyplinarnego (art. 52 KP). Ponadto pracownik może zostać zwolniony przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub za porozumieniem stron w czasie zwolnienia lekarskiego z powodu całkowitej likwidacji pracodawcy (art. 411 KP) lub zwolnień grupowych (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2018 r., poz. 1969 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli nauczyciel zapisał się na szkolenie na które nie było określonego terminu - było to warunkowane ilością zgłoszeń i termin wypadł w czasie jego planowego urlopu czy można mu zwrócić koszty tego szkolenia - szkolenie było realizowane na skierowanie dyrektora?
- Chciałabym zapytać czy za nieobecnego nauczyciela wspomagającego w oddziale integracyjnym w przedszkolu można przydzielić nadgodziny doraźne innemu nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do wychowania przedszkolnego, ale nie posiadającego kwalifikacji do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi? Dodam, że w oddziale jest sześcioro dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w tym dwoje, którzy potrzebują stałej pomocy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy ukończone w 1996 r. studia podyplomowe z zakresie "Wychowania seksualnego" dają kwalifikacje do nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie"? (pytanie dotyczy pedagoga)
- Dyrektor szkoły zamierza zrezygnować z funkcji dyrektora szkoły z końcem grudnia 2015r. Od 1 stycznia zostaje nauczycielem dla którego zgodnie z jego kwalifikacjami nie ma godzin. Czy nowy dyrektor zwalnia go? Czy były dyrektor - nauczyciel dyplomowany otrzymuje odprawę?
- Witam, czy osoba, która pracuje u nas na stanowisku administracyjnym i jest tym samym emerytem powinna dostać świadczenie z zfśs w podwójnej wysokości, jako pracownik i jako emeryt?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe