Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Pracownik pracuje 4 godziny tygodniowo, jego pensum to 30 godzin tygodniowo, czyli z 4/30 wychodzi 0,13333. Czy jest to 0,13 etatu? Jak zaokrągla się etaty? 2. Pracownicy należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego, pracuje na 0,2 etatu po 1,6 godz dziennie czyli 1 godzinę 36 minut codziennie (8 godzin tygodniowo: 5 dni tj. 1,6). Ile dni urlopu należy się tej pracownicy od stycznia do czerwca w dniach i godzinach?
Ad. 1 Obowiązujące przepisy nie regulują zasad zaokrąglania etatu. Zgodnie z potocznym (matematycznym) rozumieniem, zatrudnienie na 4/30 = 0,13 etatu, ponieważ w praktyce najczęściej stosuje się zaokrąglenie do dwóch miejsc po przecinku.
Ad. 2 Pracownik zatrudniony na 0,2 etatu ma tygodniowo do przepracowania 8 godzin, czyli 1,6 dziennie, jeśli pracuje przez 5 dni w tygodniu - 0,2 etatu * 40 godzin, zgodnie z art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040). W okresie od stycznia do czerwca wymiar etatu wynosi: 6/12 przepracowanej części roku * 26 dni * 0,2 etatu = 2,6 dni zaokrąglonych w górę do 3 dni * 8 godzin = 24 godziny (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2, art. 1542 § 2, art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a § 1 i art. 1553 § 1 KP). Urlop jet udzielany w dniach i godzinach pracy (art. 1542 § 1 KP), czyli za każdy dzień urlopu z puli 24 godzin odejmuje się 1,6 godziny. Pracownica łącznie urlop wykorzysta przez 15 swoich dni roboczych (15 * 1,6 = 24).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- jako dyrektor szkoły mistrzostwa sportowego w czasie wakacji byłem na obozie sportowym organizowanym zgodnie ze statutem szkoł przez okres 12 dni, pełniąc tam funkcję kierownika, dostałem zaproszenie na konferencję organizacji sportowych w miesiącu wrzesniu do Turcji i organ prowadzacy nie wyraził mi zgodny na wyjazd uzasadniajac ze nie mam urlopu w tym czasie, czy bedąc na obozie w czasie wakacji mogłem wykorzystac te dni na wyjazd na konferencję lub zsotac oddelegowany?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dokumentacja kadrowa pracownika. Proszę o pomoc w następującej kwestii: w sierpniu został zatrudniony nauczyciel. Podpisano wszelkie niezbędne dokumentu, w tym także umowę o pracę od 01.09.2018 r. Pod koniec września zatrudniony nauczyciele zrezygnował z podjęcia pracy. Proszę o wytyczne co w takiej sytuacji zrobić z całą dokumentacją kadrową. Czy należy ją zarchiwizować? Jeśli tak, to jakie wpisać daty skrajne zatrudnienia (nawiązanie stosunku pracy - rozwiązanie stosunku pracy), do którego w gruncie rzeczy nie doszło?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy III/2006, za 25 lat V/2011. Po wyliczeniu wszystkich lat pracy okazuje się, że nagroda powinna być wypłacona X/2015. Czy można wypłacić tę nagrodę przed upływem 5 lat bez jej oskładkowania? Kto odpowiada za nagrodę jubileuszową dyrektor czy nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik, nauczyciel poradni psychologiczno-pedagogicznej, jest wezwany przez sąd w charakterze świadka do innego miasta. Sprawa nie jest związana z jego pracą i zatrudnieniem. Nauczyciel dostarczył wezwanie dyrektorowi poradni. Czy nauczycielowi przysługuje płatne zwolnienie od pracy? Jakie czynności powinien wykonać pracodawca? Jeżeli nie przysługuje, to jakie czynności powinien wykonać nauczyciel z tytułu utraty wynagrodzenia za ten dzień? Kto dokonuje zwrotu kosztów podróży i na jakiej zasadzie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na urlopie rodzicielskim od 5 listopada 2013r. roczny urlop. Jaki przysługuje mu urlop wypoczynkowy, czy 56 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe