Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1. Proszę o dokładne określenie, jakie zadania w ramach art.42 ust. i 2 pkt 1-3 KN może wykonywać nauczyciel/wychowawca grupy wychowawczej, aby nie były one uznane za udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej (za które należy zapłacić)? 2. Wychowawcy grup wychowawczych mają stały plan dyżurów (podobnie jak stały jest plan lekcji w szkole). Czy w związku np. ze świętami (w tym roku wypada poniedziałek wypada Nowy Rok) powinnam tak zmienić plan dyżurów, aby każdy wychowawca przepracował taka samą liczbę godzin w pozostałych dniach tygodnia? Czy też przyjąć zasadę obowiązującą w szkole (nie zmienia się planu lekcji z powodu dnia świątecznego w danym tygodniu). Problem dotyczy ośrodka socjoterapii, placówki w której przewidziane są ferie.
1. Na podstawie art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 oraz ust. 2d KN poza pensum nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego czasu pracy i bez dodatkowego wynagrodzenia zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych placówki, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów inne niż zajęcia świetlicowe i pomoc psychologiczno – pedagogiczna (np. zajęcia wspierające rozwój lub zainteresowania wychowanków; organizacja i opieka nad wychowankami podczas wyjść, wycieczek lub imprez; opieka nad wychowankami, którzy samodzielnie organizują czas pod nadzorem wychowawcy; inne zadania wymienione w statucie konkretnej placówki) oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Zakres zadań statutowych jest uzależniony od treści statutu danej placówki oraz od potrzeb i zainteresowań wychowanków – ustawodawca w związku z tym nie określa nawet przykładowego katalogu tych zadań i czynności.
2. Organizacja czasu pracy nauczycieli należy do wyłącznej kompetencji dyrektora placówki, który decyduje, czy na tydzień, w którym przypada święto, zmieni przydział godzin w ramach pensum, czy pozostawi go bez zmian (art. 68 ust. 5 PO). W dniu ustawowo wolnym od pracy wszyscy nauczyciele korzystają z dnia wolnego bez względu na okoliczność, czy na ten dzień mieli przydzielone godziny w ramach pensum, czy także lub wyłącznie inne zajęcia i czynności, wymienione w art. 42 ust. 2 pkt 2 i 3 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczennica w gimnazjum miała z przedmiotu na półrocze ocenę dostateczną. Czy na koniec roku może mieć bardzo dobrą?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy będzie można skorzystać ze wzoru znowelizowanego statutu uwzględniającego nowe przepisy;Szkoły i placówki muszą dostosować swoje statuty do 1 września 2015 r., tak by były one zgodne z nowymi przepisami ustawy o systemie oświaty (art. 32 ustawy z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 357)
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka otwarcie przyznała się do tego, że podczas lekcji czyta swoje prywatne książki i je, na co też pozwala uczniom. Nie przyjmuje uwag, że jest to niewłaściwe zachowanie, uważając, że bardzo dobrze prowadzi lekcje i nie ma sobie nic do zarzucenia. Co może zrobić w takiej sytuacji dyrektor?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Witam.
Poszukuję w państwa zbiorach aktualnej procedury monitorowania realizacji podstawy programowej w przedszkolu. Ta którą znalazłam opiera się na Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podstawę prawną, z której wynika, że dyrektor w niepublicznym przedszkolu nie musi sprawować nadzoru pedagogicznego w placówce.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe