Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat uśrednienia godzin nauczyciela {etat nauczyciela składa się np. z 10/18 (j. niemiecki), w tym 2 h j. niemieckiego w klasie III LO maturalnej, 14/20 (nauczyciel wspomagający) i 4/26 (świetlica w SP)}? Jest tu zawarte uśrednienie w szkole ponadpodstawowej i pensum różnego wymiaru w szkole podstawowej i LO. Obydwie placówki należą do jednego zespołu szkół. 2) W którym dokumencie prawnym znajdę informację na temat dyżurów nauczycieli w przerwie międzyświątecznej? Proszę o podanie podstaw prawnych.
Zespół szkół jest pracodawcą nauczyciela, a więc wymiar pensum łączonego ustala się dla wszystkich zajmowanych stanowisk w szkołach wchodzących w skład zespołu, zgodnie z art. 3 pkt 2, art. 10 ust. 1 i art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Ustala się go jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Wymiar pensum dla nauczyciela, który łącznie w szkołach realizuje 10/18, 14/20 i 4/26 etatu, oblicza się następująco: (10 + 14 + 4 ) / (0,56 + 0,7 + 0,15) = 28 / 1,41 = 19,86 godzin, zaokrąglonych w górę do 20 godzin. Wymiar pensum łączonego wynosi więc 20 godzin oraz nauczyciel realizuje 8 godzin ponadwymiarowych.
Treść drugiego pytania jest niejasna, ponieważ nie wiadomo, o jakie dyżury chodzi. Takim pojęciem przepisy nie posługują się w odniesieniu do pracy nauczyciela szkoły w czasie, gdy uczniowie korzystają z przerwy świątecznej i nie uczęszczają na zajęcia edukacyjne. W czasie świątecznej przerwy nauczyciele nie realizują zadań dydaktycznych (z uwagi na nieobecność uczniów na obowiązkowych zajęciach), ale też nie korzystają z urlopu wypoczynkowego (nie jest to okres ferii – art. 64 ust. 1 KN), a więc mają obowiązek świadczyć pracę w wymiarze etatu wynikającym z umowy o pracę lub aktu mianowania w zakresie tzw. zadań statutowych, doskonalenia i samodoskonalenia zawodowego oraz przygotowywania się do zajęć – art. 42 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nasze Przedszkole zwróci się do organu prowadzącego o wykaz zawierający: imię i nazwisko dziecka, pesel, miejsca i roku urodzenia, adresu zamieszkania a także imiona i nazwiska rodziców. Dane te potrzebne są do sporządzenia zaświadczeń o spełnianiu obowiązku przygotowania przedszkolnego. Jaka podstawa prawna umożliwia nam ubieganie się o te informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący szkołę przed utworzeniem Powiatowego Centrum Sportu na bazie obiektów sportowych szkoły powinien mieć opinię Rady Pedagogicznej , Rady Rodziców. Jeśli tak czy jest ona wiążąca w przypadku opinii negatywnej.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła publiczna prowadzona przez organ inny niż JST ma obowiązek przeprowadzenia procedury wyłonienia ubezpieczyciela polisy NNW dla uczniów,czy tez może wybrać według własnego uznania nie uzasadniając wyboru?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W zasobach szkoły i internatu jest 7 pomieszczeń mieszkalnych w których mieszkają nauczyciele i emeryci nauczyciele. W listopadzie 2022 roku po własnych wyliczeniach podałem wzrost czynszu 3 krotny. Organ prowadzący na mocy uchwały podwyższył ponad 6 razy w wrześniu 2023 r. przez 13 lat mieszkańcom nie podwyższano czynszu. Powstało oburzenie
Jako dyrektor każdego roku od 1 stycznia zawierałem unowe na 1 rok. Mieszkańcy nie podpisali umowy z nowym wymiarem czynszu od 1 stycznia 2024 r. Wystawiamy faktury pisząc; odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokali mieszkalnych z nową wyższą kwotą czynszu. Jest wymiana pism. Organ nie zgadza się na zmniejszenie kwoty czynszu argumentując, że stosują ustawę o gospodarce nieruchomościmi i nie mają obowiązku prowadzić , zapewnić mieszkańcom lokalu mieszkalnego. Mieszkańcy twierdzą, że chroni ich ustawa lokatorska. Jest spór który wzrasta. Dotychczas mieszkańcy odbierali faktury z pokoju administracji. Wpłynęło pismo, że dyr. powinien dostarczyć fakturę. Radca prawny sugeruje aby uspokajać w dobie wyborów. Co będzie jak mieszkańcy rozdmuchają mediom.
Czy po wyborach nowa władza nie zarzuci mi zaniedbania obowiązków? Czy nie będę ukarany za nie za niskie i nie zgodne z planem dochody? Co będzie jak mieszkaniec( emeryt się wyprowadzi nie nie uiści zapłaty( dodam, że płacą na starych zasadach czynsz). Proszę o pomoc prawną.
Dziękuje
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór wniosku dyrektora szkoły o zmianę nazwy szkoły do organu prowadzącego.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe