Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1 września 2022 r. zatrudniono nauczyciela początkującego na okres 2 lat w wymiarze 20/20. To nauczyciel współorganizujący zajęcia (dla dziecka ze spektrum autyzmu). Czy w drugim roku jego pracy można go zatrudnić na 1/2 etatu lub 3/4 etatu?
Jeżeli w drugim roku zatrudnienia ma ulec zmniejszeniu wymiar etatu nauczyciela, konieczne jest złożenie w tej sprawie oświadczenia woli co najmniej przez jedną stronę. Za zgodą nauczyciela w pisemnym tzw. porozumieniu zmieniającym lub aneksie do umowy o pracę należy ustalić nowy wymiar zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia od dnia 1 września 2023 r. (art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.). Ewentualnie można dokonać na piśmie wypowiedzenia zmieniającego, w którym zostaną wskazane nowe warunki pracy i płacy (wymiar etatu, wysokość wynagrodzenia), które zaczną obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia uzależnionego od sumy wszystkich okresów pracy u danego pracodawcy, jeżeli do połowy okresu wypowiedzenia nauczyciel nie odmówi ich przyjęcia. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy i płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia, zgodnie z art. 42 § 1 i 2 w zw. z art. 36 § 1 i art. 30 § 21 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację czy w oddziale przedszkolnym integracyjnym, dla którego przydział, to 10 godz. dziennie (5 - zajęcia dydaktyczne + 5 - zajęcia świetlicowe) należy zatrudnić jednego czy dwóch nauczycieli wspomagających?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielowi kończy się umowa o pracę z dniem 31.07.2016 r. Pani poinformowała, że od 14.07.2016 będzie sprawowała opiekę nad 10 letnim synem w szpitalu. Od dnia 14 lipca Pani nie pojawiła się w miejscu pracy. Do dnia 18.07. nie dostarczono ani zwolnienia lekarskiego, ani informacji pisemnej ze szpitala. Co pracodawca może zrobić w takiej sytuacji? Jak należy wystawić świadectwo pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! W ubiegłym roku szkolnym nauczyciel przystąpił do konkursu na stanowisko dyrektora gimnazjum. Konkurs nie został rozstrzygnięty, ale burmistrz mimo to powierzył mu pełnienie funkcji dyrektora tej szkoły na 10 miesięcy. Pod koniec kwietnia br. w szkole pojawiło się zarządzenie tego dyrektora o zwołaniu posiedzenia Rady Pedagogicznej w sprawie wyrażenia opinii o powierzeniu temu dyrektorowi przez burmistrza stanowiska dyrektora gimnazjum na okres pięciu lat szkolnych w trybie art. 36a, ust.4 ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz.2572 ze zm.). Czy takie postępowanie burmistrza jest zgodne z prawem? Czy to oznacza, ze burmistrz w takiej sytuacji jak opisana nie musi ogłaszać konkursu na stanowisko dyrektora? Czy Rada Pedagogiczna, która nie widzi współpracy z obecnym dyrektorem, może wyrazić opinię negatywną i czy ma ona wpływ na przedmiotową sprawę? Jak winien wyglądać tryb wyrażenia opinii w przedmiotowej sprawie?
- Nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim od 2 września 2020 r. Na początku kwietnia ma przewidywany termin porodu. Jest też w trakcie robienia awansu zawodowego.
Jaki okres może przebywać na zwolnieniu i macierzyńskim ,żeby nie musiała zaczynać od nowa awansu zawodowego? Jest zatrudniona na pełnym etacie z Kodeksu Pracy. Jeżeli wróciła by na 1/2 etatu w czasie trwania urlopu rodzicielskiego rocznego to do kiedy miała by urlop i do kiedy pracowała by na 1/2 etatu oraz kiedy może wykorzystać urlop wypoczynkowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
1. Czy nauczyciel, który poszedł na urlop zdrowotny w podstawowym miejscu pracy może też iść na ten urlop w dodatkowym miejscu pracy, czy też musi w drugiej szkole rozwiązać stosunek pracy? Jak to się rozwiązuje w praktyce?
2. W roku szkolnym 2022/2023 nie mam nauczyciela do doradztwa zawodowego (szkoła podstawowa). Komu mogę powierzyć prowadzenie tych zajęć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe