Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Czy urlop zdrowotny nauczyciela wlicza się do lat pracy pedagogicznej ? Nauczyciel ma 59 lat i 42 lata pracy ogólnej, staż pracy pedagogicznej 16 lat czy może skorzystać z emerytury pomostowej?
Z emerytury pomostowej mogą skorzystać nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Warunki nabycia prawa do emerytury pomostowej określa USTAWA z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych:
Art. 4. Prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (m.in. wszyscy nauczyciele);
6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 (m.in. tylko nauczyciele zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych) ;
7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Art. 12. Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o których mowa w art. 4-11, nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia wlicza się zatem do okresu pracy pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik- nauczyciel- przewodniczący ZNP , któremu udzielono zniżki godzin z tytułu pełnienia funkcji związkowej wyjeżdża na 2 dni, na szkolenie. W tym czasie powinien realizować godziny lekcyjne.
Czy powinien?
1) napisać podanie o urlop bezpłatny?
20 czy należy mu się wynagrodzenie za te dni ( nie realizuje godzin) ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od listopada 2012r.- ciąża.Urodziła dziecko 30 czerwca 2013r. cały ten czas przebywała na zwolnieniu. Nie wykorzystała urlopu w ferie 2013 (zwolnienie) i wakacje 2013 ponieważ w tym czasie ustalono jej urlopy macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski do dnia 27 czerwca 2014r. Czy należy jej się teraz urlop 8 tyg za rok 2013 i 8 tyg za rok 2014?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudnienie nauczyciela z licencjatem w szkole podstawowej. Serdecznie proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy w bieżącym, 2017 roku, można zatrudnić w świetlicy szkolnej osobę, która ukończyła studia I stopnia (licencjackie)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola samorządowego zatrudniony na podstawie mianowania, ponad 30-letni staż pracy, złożył wniosek we IX o przejście na emeryturę z dniem 29 grudnia. Jaka podstawa prawna w świadectwie pracy? Proszę o szybką odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o interpretację przepisów: ile dni urlopu należy się dyrektorowi szkoły, który pełni funkcję do 31 sierpnia, od 1 września pracuje jako nauczyciel?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe