Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Osoba, która pracuje na stanowisku pomocy kuchennej (czas nieokreślony) czasowo - do 30.06.2020 r. została przesunięta na stanowisko intendenta. Czy od 1 lipca możemy zatrudnić tę osobę, za jej zgodą, na stanowisku 1/2 etatu pomocy kuchennej i 1/2 etatu intendenta? Czy w opisanym wyżej przypadku osoba może być zatrudniona na jedną umowę z dwoma zakresami czynności ściśle określonymi godzinami pracy na każdym stanowisku? 2. Osoby zatrudnione na stanowisku pomocy kuchennej pracują w pięciodniowym tygodniu pracy i osiem godzin dziennie. Czy możemy zmienić godziny pracy w ten sposób aby dwie Panie na stanowisku pomocy kuchennej pracowały naprzemiennie w systemie: a) 4x10 godz. b) 4x9 i 1x4 godz.? Co z Regulaminem Pracy, Informacją o warunkach zatrudnienia, umową o pracę?
Co do zasady u jednego pracownika i pracodawcę powinien łączyć jeden stosunek pracy. Jednakże przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.) nie wprowadzają zakazu pracy jednej osoby na kilku umowach u tego samego pracodawcy.
Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy pracy wielorodzajowej, domniemywa się, że pracownika i pracodawcę łączy jeden stosunek pracy. W wyroku z dnia 13 marca 1997 r., I PKN 43/97 Sąd Najwyższy wskazał, że „zasadą jest pozostawanie stron w jednym stosunku pracy, choćby nawet przedmiotem pracowniczego zobowiązania był rodzaj pracy szeroko określony nazwą kilku zawodów lub specjalności czy funkcji”.
Przy zawieraniu umowy o pracę, która ma być wielorodzajowa trzeba dokładnie określić stanowiska, wymiary, rodzaj umówionej pracy. Konkretne zasady wykonywania takiej pracy, w tym godziny, można zawrzeć w zakresie obowiązków.
Jeżeli istnieje potrzeba modyfikacji godzin pracownika w sposób wskazany w pytaniu należy się zastanowić nad wprowadzeniem równoważnego czasu pracy, przynajmniej na stanowiskach tutaj wskazanych. Umożliwia to zapis art. 135 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 1040 z późn. zm.- dalej kodeks pracy), który sankcjonuje, że w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Modyfikację taką należy wprowadzić w regulaminie pracy, w trybie właściwym do jego zmiany. Koniecznie w regulaminie pracy trzeba ująć jaką grupę pracowników obejmuje równoważny system czasu pracy, informację o liczbie godzin pracy, w jaki sposób następuje „zrównoważenie” i oczywiście okres rozliczeniowy.
Przy równoważnym czasie pracy trzeba uważać na przestrzeganie zachowania doby pracowniczej, prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego oraz ewentualnego wprowadzenia „dnia wolnego od pracy, wynikającego z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy”, niezależnie od dni równoważących przedłużenie dobowej normy czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony przez mianowanie jest objęty ochrona związkową. W projekcie organizacji pracy na następny rok szkolny zaproponowano mu 19 godzin edukacji wczesnoszkolnej i 6 zajęć rewalidacyjnych ( w protokole zapisano, że liczba godzin ponadwymiarowych może ulec zmianie ). Czy ochrona związkowa obejmuje tylko konieczność zapewnienia etatu w następnym roku szkolnym, czy zapewnienie przewidywanej w kwietniu liczby godzin?
- Bardzo proszę o poradę w następującej sprawie: W przedszkolu z oddziałami ogólnodostępnymi i specjalnymi zatrudniono pedagoga (etat: nauczyciel - pedagog), który prowadzi zajęcia rewalidacyjne dla wszystkich dzieci posiadających orzeczenie o kształceniu specjalnym. Czy pedagog ten powinien mieć przyznany dodatek za warunki trudne ze względu na prowadzenie rewalidacji z dziećmi z oddziałów specjalnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po Akademii Sztuk Pięknych może uczyć techniki w szkole podstawowej?
- Witam, mam pytanie związane z udzieleniem zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielowi.
Jak powinno się liczyć dni udzielonego urlopu: tylko robocze, czy pełne tygodnie?
Np. zostały nauczycielce 42 dni urlopu (wykorzystała ferie zimowe i 4 dni wakacji); czy ten urlop będzie trwał do 13 października (6 tygodni), czy też do 28 października (42 dni robocze liczone od poniedziałku do piątku).
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września 2017 r. gimnazjum zostało włączone do szkoły podstawowej. Od 1 września 2015 roku szkoła podstawowa ma swojego społecznego inspektora pracy, a od 26 września 2016 r. gimnazjum. Czy w związku z włączeniem gimnazjum do szkoły podstawowej jeden ze społecznych inspektorów pracy powinien zostać odwołany, czy mają prawo działać wspólnie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe