Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
5 lat temu stowarzyszenie przejęło na drodze umowy prowadzenie szkoły publicznej. 31 sierpnia 2019 r. wygasa umowa, czy w przypadku nie przedłużenia umowy gmina ma obowiązek przejęcia szkoły? Czy w przypadku podjęcia decyzji przez stowarzyszenie o nie przedłużaniu umowy na prowadzenie szkoły należy o tym poinformować gminę z odpowiednim wyprzedzeniem ( umowa zakłada trzymiesięczny okres wypowiedzenia) ? Jaki będzie status nauczycieli w przypadku przejęcia szkoły przez gminę ( mają umowy ze szkołą)?Czy pozostaną w dalszym ciągu pracownikami szkoły?
Skoro umowa została zawarta na czas określony i ma ulec rozwiązaniu z upływem umówionego terminu, zbędne jest jej wypowiedzenie, natomiast stowarzyszenie na zasadzie dobrowolności może poinformować gminę, że nie jest zainteresowane jej ewentualną zmianą wydłużającą okres powierzenia lub zawarciem kolejnej takiej umowy. Z art. 9 ust. 6 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.) wynika, że osoba prawna niebędąca jednostką samorządu terytorialnego, która przejęła do prowadzenia szkołę publiczną na podstawie umowy, nie może zlikwidować tej szkoły; na wniosek tej osoby jednostka samorządu terytorialnego, która przekazała szkołę, przejmuje jej prowadzenie w trybie określonym w umowie. Ponieważ w omawianej sytuacji przekazanie szkoły nastąpiło na czas określony, po upływie tego terminu szkoła "powróci" do gminy bez konieczności złożenia wniosku przez stowarzyszenie, a zasady jej przejęcia może określać umowa. Nauczyciele pozostaną pracownikami szkoły na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. Co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia szkoły do prowadzenia przez gminę stowarzyszenie powinno poinformować pracowników na piśmie, wskazując termin przejścia do pracodawcy, którym będzie gminna szkoła oraz o przyczynie tej sytuacji - rozwiązaniu umowy o przekazaniu szkoły do prowadzenia stowarzyszeniu (art. 231 § 3 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotychczasowa pieczątka szkoły nie zawiera wszystkich wymaganych informacji, dlatego muszę ją wymienić. Proszę o wyjaśnienie, jak - zgodnie z prawem - tego dokonać. Wzór obowiązującej obecnie jest zapisany w statucie szkoły. Czy można zmienić treść aneksem, czy trzeba zmienić statut?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W tym roku szkolnym nauczycielki naszego przedszkola wybrały program wychowania przedszkolnego "Razem w przedszkolu" oraz podręczniki wydawnictwa WSiP. Czy program ten dopuszczony jest do użytku przez MEN ponieważ nie mogę go odnaleźć w spisie programów natomiast na stronie wydawnictwa informacja jest dwuznaczna dla mnie. Proszę o odpowiedź
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy II uczęszcza na język niemiecki. Czy i w jaki sposób może dokonać zmiany na język rosyjski? Czy powinien przystąpić do egzaminu z zakresu I roku nauczania? Czy może rozpocząć nauczanie w klasie II i ewentualnie w trakcie roku uzupełniać braki? Jakie warunki musi spełnić uczeń, aby mógł dokonać zmiany języka? Proszę o podanie podstawy prawnej do zaistniałej sytuacji.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej zasadzie dyrektor dopuszcza programy tworzące Szkolny zestaw programów nauczania? Czy przedstawiony przez nauczyciela program - jeśli jego pochodzenie jest "internetowe" - powinien być zaopiniowany? Co z prawami autorskimi?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kwalifikacje nauczyciela: studia wyższe zawodowe 2001, licencjat z języka angielskiego, kolegium języków obcych, studia podyplomowe z EDB z ważnym kursem pierwszej pomocy – czy od 01.09.2021 może mieć zajęcia z EDB w liceum i szkole branżowej?
Do kiedy może taki nauczyciel uczyć w szkole ponadpodstawowej języka angielskiego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe