Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
5. Nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego, uwzględniające efekty jego realizacji dla nauczyciela i szkoły, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu. Jakie są konsekwencje dla nauczyciela, gdy nie złożył w terminie sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego (staż na nauczyciela dyplomowanego). Co w takim przypadku może, powinien zrobić dyrektor szkoły?
Nauczyciel odbywający staż na tak wysoki stopień awansu powinien znać obowiązujące go przepisy prawa, zwłaszcza w zakresie awansu zawodowego. Oznacza to, że dyrektor nie ma obowiązku monitorowania terminu, o którym mowa w pytaniu. Ani ustawa (Karta Nauczyciela) ani rozporządzenie nie przewidują konsekwencji wobec nauczyciela, który nie składa w odpowiednim terminie sprawozdania z realizacji stażu. Dyrektor natomiast sporządza ocenę po otrzymaniu sprawozdania. Brak sprawozdania oznacza, że dyrektor nie sporządza oceny.
Podstawa prawna:
1. USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 967, 2245, z 2019 r. poz. 730), w szczególności Rozdział 3a.
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel kontraktowy odbywający staż zamierza od 01.09.2019 zmienić miejsce pracy. Czy powinien złożyć wniosek o ocenę pracy? Czy skoro jest w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień, pomimo że do jego zakończenia ma jeszcze rok, dyrektor szkoły powinien dokonać oceny pracy w związku z zakończeniem części stażu "z urzędu"?
Jeśli powinien wnioskować o ocenę pracy, to kiedy złożyć wniosek?
Czy dyrektor szkoły może dokonać oceny pracy nauczyciela, który zmienił miejsce pracy w trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, jeśli nauczyciel nie jest już pracownikiem szkoły? Nauczyciel ten zakończył pracę 15.11.2018, sprawozdanie z odbytego stażu (części) złożył 18.11.2018, a więc gdy już nie był pracownikiem.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące zmiany miejsca pracy przez nauczyciela, który jest w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego. Nauczyciel jest zatrudniony w szkole do 31 VIII 2019 r. Czy za dotychczasowy okres stażu powinien otrzymać ocenę pracy czy dorobku zawodowego? Zgodnie z art. 9f ust. 2 (Dz. U. z 2018. poz. 967), nowe brzmienie o ocenie dorobku będzie obowiązywało od 1 IX 2019 r. W tym terminie ten nauczyciel będzie już zatrudniony w innej placówce. Czy dobrze rozumiem, że powinien otrzymać ocenę pracy? (nadmieniam też, że w dotychczasowej szkole od 1 IX zmieni się też dyrektor).
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jaki odstęp czasu musi minąć aby rozpocząć awans zawodowy na nauczyciela dyplomowanego (jeśli od 1września 2022r zatrudniony nauczyciel posiada awans na nauczyciela mianowanego)?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Czy nauczycielka, która w lipcu 2019 r. zdała egzamin na stopień nauczyciela mianowanego, następnie przez ok. pół roku była na zwolnieniu lekarskim, później pół roku na urlopie macierzyńskim, mogła rozpocząć we wrześniu 2020 r. staż na stopień nauczyciela dyplomowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe