Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nie ma przeszkód, by osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy i wykonywała pracę. Przyznanie renty nie jest równoznaczne z...

PORADA PRAWNA

12 października 2022 Kadry

Woźna (zatrudniona od 1 kwietnia 2014 r. do nadal ) od 14 lipca 2021 do 10.01.2022 r przebywała na zwolnieniu lekarskim, od 11 stycznia 2022 r. do 5 stycznia 2023 r. przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Aktualnie na początku listopada u pracownika zostanie przeprowadzona operacja. Po miesiącu od operacji pracownik będzie musiał przejść co najmniej 6 tygodniową rehabilitację. W związku z tym iż po 5 stycznia 2023 r. pracownik nie rokuje powrotu do pracy (zbyt krótki okres po operacji) pracownik zamierza złożyć wniosek o półroczną rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Dodam że niezdolność do pracy nie powstała w wyniku wypadku przy pracy ani w drodze do niej. 1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? 2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym? 3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty? 4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? (jeśli jest ro renta czasowa a pracownik deklaruje chęć powrotu do pracy po jej zakończeniu). 5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy? 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie? - czy okres przebywania na rencie wlicza się mu do stażu pracy? A co w przypadku przebywania na urlopie bezpłatnym w trakcie renty? - czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym? - czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?

Nie ma przeszkód, by osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy pozostawała w stosunku pracy i wykonywała pracę. Przyznanie renty nie jest równoznaczne z zakazem wykonywania pracy. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a więc pracownik może wykonywać pracę.
Podkreślenia wymaga, że decyzja ZUS o przyznaniu pracownikowi renty nie jest równoznaczna z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy; nie oznacza też czasowej niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby. Pracownik uprawniony do renty może wykonywać pracę, jeśli lekarz medycyny pracy wyda orzeczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczasowym stanowisku. Fakt uzyskania przez pracownika renty z tytułu niezdolności do pracy nie stanowi dla pracodawcy podstawy do rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w omawianym przypadku może nastąpić:
a) na mocy porozumienia stron;
b) za wypowiedzeniem dokonanym przez jedną ze stron stosunku pracy. Podkreślić jednak należy, że przyznanie pracownikowi renty nie może stanowić podstawy faktycznej do wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę przez pracodawcę.
Generalnie nie ma podstaw do rozwiązania stosunku pracy, gdy pracownik nie wyraża zgodę na porozumienie stron. Oczywiście jeśli pracownik zawnioskuje o urlop bezpłatny- można mu takiego urlopu udzielić, ale jeśli nie zawnioskuje- powinien świadczyć pracę.
Odpowiadając już wprost na zadane pytania:
1. Czy po otrzymaniu renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy pracodawca powinien rozwiązać umowę o pracę? - nie
2. Czy w trakcie pobierania renty pracownik może przebywać na urlopie bezpłatnym?- tak, jeśli o to zawnioskuje
3. Jeśli pracownik uzyska rentę z tytułu czasowej niezdolności do pracy a pracodawca nie rozwiąże umowy o pracę to jak usprawiedliwić jego nieobecność w pracy czy może być to np. urlop bezpłatny na czas otrzymania renty?- pracownik powinien wykonywać prace, nie ma powodu, aby był nieobecny, tylko z tej przyczyny, ze jest na rencie.
4. Czy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w związku z przejściem na rentę pracownikowi przysługuje odprawa rentowa? - jeśli dojdzie do rozwiązania stosunku pracy (a możliwe jest to jedynie za porozumieniem stron) to tak.
5. Czy i kiedy w tym przypadku kierować pracownika na badania do medycyny pracy?- kiedy powróci do pracy po obecnej nieobecności.
6. 6. Jeśli umowa o pracę nie będzie rozwiązana a pracownik będzie miał prawo do renty: - czy nabywa prawo do urlopu za okres przebywania na rencie?- oczywiście. Skoro świadczy prace, to bywa prawo do urlopu.
7. Czy nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym?- nie
8. Czy okres przebywania na rencie i urlopie bezpłatnym wlicza się mu do stażu pracy?- okres renty, jeśli świadczy prace- tak, urlop bezpłatny- nie.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT