Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Aneks do planu rozwoju zawodowego dla dyrektora. Bardzo mało jest informacji tego typu, dyrektorzy którzy są w tej sytuacji czują się zagubieni ponieważ dostają sprzeczne informacje.
Odpowiedź:
Dyrektor szkoły nie odbywa stażu. Przepisy nie przewidują, aby mógł on realizować własny plan rozwoju zawodowego.
Uzasadnienie:
Sytuacja nauczyciela, któremu w okresie stażu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, została uregulowana w art.9e ust.5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U. z 2016r. poz.1379 z późn.zm.). Z powołanego przepisu wynika jednoznacznie, że jeżeli w okresie stażu nauczycielowi powierzono stanowisko dyrektora szkoły, do nieprzerwanego okresu stażu, o którym mowa w ust.1 tego artykułu ( czyli nieprzerwanego okresu stażu na stanowisku dyrektora wynoszącego co najmniej 3 lata), zalicza się okres obytego stażu.
Za okres stażu pełnionego na stanowisku nauczyciela trzeba złożyć pisemne sprawozdanie, natomiast ówczesny dyrektor na jego podstawie dokonuje oceny dorobku zawodowego. Natomiast za okres pracy na stanowisku dyrektora należy przygotować sprawozdanie obejmujące w szczególności charakterystykę i rozwój kierowanej przez siebie szkoły w tym okresie, z uwzględnieniem efektów kształcenia i wychowania.
Na 3 –letni nieprzerwany okres pracy obowiązujący dyrektora szkoły złożą się zatem dwa okresy. Jeśli na przykład nauczyciel odbył staż w okresie od 1 września 2014r. do 31 sierpnia 2016r. ( 2 lata) i następnie w okresie od 1 września 2016r. do 31 sierpnia 2017r. przepracował na stanowisku dyrektora szkoły ( 1 rok), to spełnia on warunek określony w art.9e ust.1 ustawy Karta Nauczyciela (tj. warunek przepracowania na tym stanowisku nieprzerwanego okresu wynoszącego co najmniej 3 lata).
Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego dyrektor szkoły może złożyć po upływie 4 lat od dnia nadania mu stopnia nauczyciela mianowanego, oraz legitymować się wyróżniającą ocenę pracy uzyskaną w okresie zajmowania stanowiska dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel wychowania przedszkolnego (przygotowanie pedagogiczne zgodne z kierunkiem studiów), który ukończył jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia w specjalności psychologia kliniczna może pracować w przedszkolu na stanowisku psychologa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy zajęcia z religii w przedszkolu mogą odbywać się w czasie bezpłatnych 5 godzin, tj. w czasie realizacji podstawy programowej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy z pracownikiem niepedagogicznym-emerytem zatrudnionym na czas nieokreślony rozwiązuje się stosunek pracy również po zawiadomieniu związków zawodowych?
- Ile wynosi pensum nauczyciela prowadzącego w przedszkolu ogólnodostępnym zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze dla dziecko upośledzonego w stopniu głębokim?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 grudnia 2022 r. zatrudniłam na zastępstwo (nauczyciel na zwolnieniach chorobowych i w dalszej perspektywie na macierzyńskim) nauczyciela początkującego. Czy należy przydzielić mu mentora? Na jaki okres mogę go przydzielić? Proszę o podstawę prawną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe