Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie oraz jeżeli jest podstawa prawna o jej podanie. Czy Rada Rodziców jest władna, aby uchwalić, podjąć decyzję o periodycznej kontroli czystości uczniów w szkole?
Ustawa nie nadaje takich kompetencji radzie rodziców.Uprawnienia rady są bardzo szerokie, to m. in.: 1) uchwalanie statutu szkoły lub placówki, 2) opiniowanie projektu planu finansowego szkoły lub placówki, 3) występowanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą lub placówką z wnioskami o zbadanie i dokonanie oceny działalności szkoły lub placówki, jej dyrektora lub innego nauczyciela zatrudnionego w szkole lub placówce; wnioski te maja dla organu charakter wiążący, 4) opiniowanie planu pracy szkoły lub placówki, projektów innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz innych spraw istotnych dla szkoły lub placówki, 5) ocenianie sytuacji oraz stanu szkoły lub placówki i występowanie z wnioskami do dyrektora, rady pedagogicznej, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz do wojewódzkiej rady oświatowej, w szczególności w sprawach organizacji zajęć, 6) opiniowanie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki ustalonemu przez organ prowadzący kandydatowi, jeżeli do konkursu na to stanowisko nie zgłosił się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, 7) opiniowanie zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne, a. oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym, 8) wnioskowanie o dokonanie oceny pracy nauczyciela, 9) wyrażanie opinii na temat pracy dyrektora szkoły, 10) wnioskowanie o nadanie szkole lub placówce przez organ prowadzący imienia, 11) opiniowanie projektu dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym, 12) opiniowanie propozycji zajęć do wyboru przez ucznia z wychowania fizycznego, Ponadto rada szkoły lub placówki uczestniczy w rozwiązywaniu spraw wewnętrznych szkoły lub placówki.
Podstawa prawna: 1. Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 36,36a, 37, 39, 40, 50, 56, 64; 2. Karta Nauczyciela , ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 6a; 3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2012 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego, w szczególności § 6, § 9; 4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2011 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, w szczególności § 3; 5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (ze zm.), w szczególności § 5; 6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w publicznych, np. § 1 ust. 4 zał. nr. 1.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy na wniosek rodzica pięcioletnie dziecko może rozpocząć naukę w klasie pierwszej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
Szkolny zestaw programów nauczania zatwierdzany jest na dany rok szkolny, czy może na cykl nauczania w danej klasie?
Precyzując pytanie klasa pierwsza rozpoczynająca naukę w roku szkolnym 2011/2012 powinna mieć zatwierdzony program nauczania z wiedzy o społeczeństwie, która będzie realizowana w klasie czwartej czyli w roku szkolnym 2015/2016?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Przykładowy 5-letni plan rozwoju szkoły podstawowej wraz z oddziałami wychowania przedszkolnego
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO w szkole nadal powinna funkcjonować Komisja Zdrowotna dla nauczycieli i Komisja Zakładowa Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Proszę o podstawę prawną.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mamy w szkole procedury postępowania w sytuacjach zagrożenia wprowadzone przez poprzedniego dyrektora, ale chciałabym je zmienić. Czy powinnam powołać zespół do opracowania i jak je wprowadzić?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe