Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Uzupełnianie etatu w innej szkole, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem służącym zapewnieniu nauczycielowi pełnego etatu. We wrześniu 2010 r. nauczyciel powinien...

PORADA PRAWNA

10 maja 2012 Prawo oświatowe

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu prawnego: nauczyciel zatrudniony w szkole podstawowej uzupełniał etat w gimnazjum. Od 1 września 2010 r. nauczyciel ten otrzymał ograniczenie etatu z uwagi na zmniejszenie liczby godzin w gimnazjum. Od 1 września 2012 r. dyrektor Gimnazjum nie chce, aby ten nauczyciel uzupełniał u niej ograniczony etat (daje mu tylko 5 godzin), chce zawrzeć odrębną umowę. U mnie w szkole podstawowej temu nauczycielowi pozostaje 10 godzin. Czy powinnam rozwiązać z tym nauczycielem stosunek pracy z trzymiesięcznym wypowiedzeniem i zawrzeć nową umowę, czy zawrzeć porozumienie zmieniające? Nadmieniam, że ww nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania.

Uzupełnianie etatu w innej szkole, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem służącym zapewnieniu nauczycielowi pełnego etatu. We wrześniu 2010 r. nauczyciel powinien mieć ograniczony wymiar etatu w szkole podstawowej, a w gimnazjum odrębną umowę. 

Karta Nauczyciela:

Art. 22. 1. Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć.


 

Co do zasady, ograniczenie wymiaru zatrudnienia dotyczy jednego roku szkolnego. Nauczyciel mianowany, któremu ograniczono zatrudnienie, pozostaje bowiem w dalszym ciągu nauczycielem mianowanym, a w nowym roku szkolnym sytuacja kadrowa może się zmienić. Skoro od września 2012 r. liczba godzin spada do 10, powinien otrzymać w maju kolejne wypowiedzenie (art. 22 ust. 2 KN).  Nie ma potrzeby rozwiązywania z nauczycielem stosunku pracy - zgadza się na ograniczenie etatu do 10 godzin i wciąż jest zatrudniony przez mianowanie. 

Dyrektor gimnazjum może zatrudnić takiego nauczyciela na odrębną umowę.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT