Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Bardzo proszę o pomoc w wyliczeniu pozostałego do wykorzystania urlopu wychowawczego nauczycielowi. 9.04.2014 - urodzenie dziecka 9.04.2014-7.04.2015 - urlop macierzyński i rodzicielski 16.07.2015-30.08.2016 z tym, że 06.04.2016 urodziło się drugie dziecko 6.04.2016-4.04.2017 - urlop macierzyński i rodzicielski 31.05-31.08.2019 - urlop wychowawczy, z tym że 30.04.2018 urodziło się trzecie dziecko 30.04.2018-28.04.2019 - urlop macierzyński i rodzicielski 1.09.2019-31.08.2020.
Stosownie do art. 186 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1320) urodzenie przez pracownicę w czasie korzystania przez nią z urlopu wychowawczego kolejnego dziecka nie zawiesza ani nie przerywa udzielonego już urlopu wychowawczego.
W sytuacji, gdy wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza okres pozostały do zakończenia urlopu wychowawczego, pracownica nabędzie prawo do części urlopu macierzyńskiego przypadającej po urlopie wychowawczym. Natomiast z okres od dnia urodzenia dziecka do dnia zakończenia korzystania z już udzielonego urlopu wychowawczego pracownica nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Nadmienić należy, że każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca tego urlopu (nieprzenoszalnego na drugiego rodzica). Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 186 § 1–2 i 4 Kodeksu pracy).
Ważne jest to, że prawo do urlopu wychowawczego ustala się odrębnie na dzieci urodzone przy oddzielnych porodach. Niestety z przedstawionych dat nie jestem w stanie wywnioskować ile dni urlopu pracownicy pozostało. Dane się pokrywają i nie są prawidłowo opisane.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z uchyleniem rozporządzenia rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Proszę o podanie podstawy prawnej odnośnie delegowanie nauczyciela z jednej szkoły na egzamin gimnazjalny do drugiej szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel ma pensum 18/18. Przyznano mu 1 nadgodzinę zajęcia terapii dziecka nadpobudliwego w zerówce. Jak powinna być płacona nadgodzina z 1/18 czy 1/22? (jego pensum przy zatrudnieniu -18h tygodniowo).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki system czasu pracy powinien być stosowany w internacie sosw jeżeli wychowawcy pracują od pon do piątku z nocami i w niedzielę od godz. 15. Przerwa na zajęcia lekcyjne 8:30-14. Pensum wynosi 24 godz.
- Czy ukończenie pedagogiki specjalnej nadaje nauczycielowi kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych w Szkole podstawowej specjalnej z dziećmi z upośledzeniem intelektualnym, czy konieczne jest ukończenie oligofrenopedagogiki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Adopcja a urlop macierzyński/rodzicielski. Bardzo proszę o wszelkie informacje dotyczące praw pracownika (nauczycielka oddziału przedszkolnego) oraz obowiązków pracodawcy w związku z adopcją dziecka przez pracownika (dziecko w wieku do 1 roku). Jakich dokumentów należy wymagać od pracownika, jaki jest wymiar urlopu, jakie terminy obligują strony?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe