Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Prawo powrotu do szkoły, z której nauczyciel został przeniesiony jest możliwe tylko w sytuacji, o której mowa w art. 19 KN, kiedy to przeniesienia dokonuje organ prowadzący...

PORADA PRAWNA

23 stycznia 2015 Inne

Bardzo proszę o ustosunkowanie się do poniższego pisma, które nauczyciel otrzymał od byłej pani Dyrektor. Dotyczy: przeniesienia do innej szkoły: "Działając na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. - Karta Nauczyciela ( Dz.u. Z2006. Nr 97, poz.674 z póź. zm. ) w związku z Pani prośbą o przeniesienie ( pismo z dnia 11 maja 2009r r. ), po uzyskaniu zgody Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w ......, przenoszę Panią od 1 września 2009r. do 31 sierpnia 2013r. na stanowisko nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 3 w ......... Po upływie powyższego terminu przysługuje Pani prawo powrotu na dotychczasowe stanowisko w Szkole Podstawowej Nr 1 w ....... W związku z powyższym: 1.Czy zgodne z prawem jest stwierdzenie, że nauczyciel zostaje przeniesiony na czas określony. 2. Czy wiążące jest stwierdzenie, że nauczycielowi przysługuje prawo powrotu, ale nie musi z niego skorzystać. Chciałabym nadmienić, że nauczyciel z własnej woli przeszedł do SP 3 na trzy lata z myślą, że pozostanie w tej placówce, ponieważ nauczyciel, który był przed nim odszedł na emeryturę. Cytowane pismo zostało nauczycielowi wręczone w maju 2012r., jednak w dokumentacji nauczyciel nigdzie się pod nim nie podpisał. Nauczyciel jest nauczycielem dyplomowanym, zatrudnionym na podstawie mianowania.

Prawo powrotu do szkoły, z której nauczyciel został przeniesiony jest możliwe tylko w sytuacji, o której mowa w art. 19 KN, kiedy to przeniesienia dokonuje organ prowadzący bez zgody nauczyciela, w celu zapewnienia szkole obsady na stanowisku nauczyciela z wymaganymi kwalifikacjami, odpowiadającymi potrzebom programowym szkoły. Przeniesienie na wniosek nauczyciela lub z urzędu za zgodą nauczyciela, w trybie art. 18 KN, nie umożliwia nauczycielowi powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko w szkole, z której został przeniesiony. Zatem nie wiem dlaczego taka możliwość została przewidziana w powyższym piśmie. Również przeniesienie zostało określone ramami czasowymi – 3 lata, co nie powinno mieć miejsca (powinno być bezterminowe). Wygląda to tak jakby nastąpiło pomieszanie uregulowań art. 18 i 19 KN. Przy czym to ten ostatni mówi o przeniesieniu na 3 lata i prawie powrotu na zajmowane stanowisko, ale wtedy przeniesienia dokonuje organ prowadzący bez zgody nauczyciela. W przypadku przeniesienia na podstawie 18 KN kontynuowany jest stosunek pracy zawarty na podstawie mianowania. Przeniesienia dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego tę szkołę i za zgodą dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (art. 18 ust. 4 KN). W związku z tym to właśnie dyrektor szkoły do której nauczyciel jest przenoszony podejmuje czynności inicjujące rozpoczęcie całej procedury. Warunkiem przeniesienia jest wyrażenie zgody na przeniesienie przez dyrektora szkoły, w której nauczyciel pracuje, i uprzednie zasięgnięcie opinii organu prowadzącego szkołę (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa). W akcie przeniesienia należy wskazać nowego pracodawcę i miejsce wykonywania pracy, stanowisko, na jakie nauczyciel jest przenoszony, oraz datę przeniesienia. Pod tym dokumentem nie musi się podpisać nauczyciel, tym bardziej, że przeniesienie nastąpiło na jego wniosek. Ewentualny brak możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela w SP Nr 3 od 1 września 2013 r. będzie się wiązał z koniecznością zastosowania ogólnych zasad rozwiązywania stosunków pracy, np. z zastosowaniem art. 20 KN, pamiętając że nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania. Zatem jeżeli de facto nie istnieją przesłanki określone w art. 20 KN, nie można zwolnic nauczyciela zatrudnienia na podstawie mianowania. Nie jest taką przesłanką terminowy okres przeniesienia, który w mojej ocenie w przypadku art. 18 KN powinien być bezterminowy. Jeżeli jednak nauczyciel zostanie pozbawiony możliwości pracy od 1 września 2013 r. powinien wnieść pozew do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy na podstawie mianowania w SP Nr 3. Wtedy to sąd oceni jaki charakter miało przeniesienie nauczyciela i czy było sporządzone prawidłowo. Podstawa prawna: ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT