Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Biorąc pod uwagę art.188 Ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks Pracy (Dz.U. z 2016r. poz. 2138; poz.2255) proszę o wyrażenie opinii w temacie udzielania zwolnienia od pracy pracownikom na stanowisku nauczyciela w wymiarze 16 godzin albo 2 dni w ciągu roku kalendarzowego. Czy poprawnym postępowaniem pracodawcy (p. dyrektora) jest udzielanie tego zwolnienia w wymiarze godzinowym (16 godzin) nauczycielowi, ze względu na to, że nauczyciele w różne dni tygodnia mają różny wymiar godzin pracy. Tym samym wychodzi na to, że niektórzy nauczyciele korzystający z powyższego przywileju są kilka dni w roku na zwolnieniu od pracy z prawem do wynagrodzenia, a w przypadku pozostałych pracowników jest to maksymalnie 2 dni.
Zwolnienie od pracy na podstawie art. 188 kodeksu pracy przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin (przy zatrudnieniu w pełnym wymiarze). W obecnym stanie prawnym żadne przepisy nie traktują odmiennie w tym zakresie nauczycieli. Oznacza to, że nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin ma prawo wykorzystać zwolnienie od pracy również w wymiarze godzinowym.
W proponowanych zmianach Karty Nauczyciela, które mają wejść w życie w przyszłym roku, dodano art. 67e, zgodnie z którym nauczycielom będzie przysługiwało zwolnienie od pracy z tytułu wychowywania dziecka do lat 14, w wymiarze 2 dni, bez możliwości udzielania takiego zwolnienia w wymiarze godzinowym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły niepublicznej. W bieżącym roku szkolnym złożyłem w kuratorium oświaty wniosek o zatrudnienie nauczyciela bez wymaganych kwalifikacji. Przedstawiłem dotychczasowe kwalifikacje nauczyciela, jego doświadczenie oraz podjęte przez szkołę starania o zatrudnienie nauczyciela z kwalifikacjami (ogłoszenie na stronie kuratorium, zaświadczenie z Urzędu Pracy). Jeszcze w zeszłym roku szkolnym w podobnym przypadku odpowiedź kuratorium była pozytywna. W tym roku odpowiedź jest negatywna, a kuratorium powołując się na Kartę Nauczyciela i Art 91b stwierdza, że przepisy nie mają zastosowania w przypadku szkoły niepublicznej. Czy oznacza to, że nie mam żadnej możliwości zatrudnienia nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora, a jeśli to robię ryzykuję naruszeniem przepisów i cofnięciem uprawnień. I czy ten sam nauczyciel zatrudniony w szkole publicznej dostanie na siebie zgodę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od września zatrudniliśmy katechetkę - nauczyciel kontraktowy. Z tego względu iż skierowanie z kurii dostała tylko na rok więc zawarliśmy z nią umowę o pracę na czas określony tak jak na skierowaniu z kurii do dnia 31.08.2015. W styczniu nauczycielka poinformowała nas, iż jest w ciąży. Termin porodu przewidziany jest na 12 czerwca 2015 r. Później chce wziąć roczny urlop macierzyński. Po macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy, a my również chcielibyśmy z nią dalej współpracować jednak jak to teraz powinno wyglądać? Umowa do 31.08.2015 r. i co dalej? Na macierzyńskim zawierać z nią kolejną umowę i załatwiać misję z kurii? Czy po zakończeniu umowy ona przechodzi z macierzyńskim do ZUSu, a my musimy poszukać sobie kogoś innego na rok i w kolejnym roku dopiero znów ją zatrudnić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysługuje urlop pracownikowi technicznemu, który jest zatrudniony w okresie od 01.IX.2011 r. na czas określony - zasiłek chorobowy i urlop macierzyński. Pracownik ma 0 stażu, odbywał tylko praktyki.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może wstrzymać wynagrodzenie nauczyciela, który nie wpisuje tematyki lekcji (i frekwencji) do dziennika elektronicznego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osobę, która prowadzi jednodniową prelekcję z dziećmi nt. np. podróży albo osobę która przeprowadza nabór do chóru chłopięcego należy sprawdzić w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksulanym? Co należy rozumieć pod pojęciem "przed dopuszczeniem osoby do innej działaności związanej z wychowaniem ...". Czy dotyczy to sporadycznych spotkań dla dzieci/warsztatów? Dodam, że nie zostaję nawiązany stosunek pracy z taką osobą.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe