Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę otworzyć integracyjny oddział przedszkolny, mam 3 dzieci z orzeczeniami. Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel wspomagający? Czy może mieć ukończoną pedagogikę specjalną, specjalność surdopedagogika i terapia pedagogiczna? Czy mogę zatrudnić nauczyciela wspomagającego na cały etat?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych, w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi oraz w integracyjnych zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego.
Wymiar zatrudnienia takiego nauczyciela zależy od potrzeb szkoły, tak aby zapewnić realizację zadań określonych w rozporządzeniu, tj.:
1) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami zajęć edukacyjnych oraz wspólnie z innymi nauczycielami i ze specjalistami realizowanie zintegrowanych działań i zajęć, określonych w programie;
2) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami i ze specjalistami pracy wychowawczej z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym;
3) uczestniczenie, w miarę potrzeb, w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez nauczycieli oraz w zintegrowanych działaniach i zajęciach, określonych w programie, realizowanych przez nauczycieli i specjalistów;
4) udzielanie pomocy nauczycielom prowadzącym zajęcia edukacyjne oraz nauczycielom i specjalistom realizującym zintegrowane działania i zajęcia, określone w programie, w doborze form i metod pracy z uczniami niepełnosprawnymi, niedostosowanymi społecznie oraz zagrożonymi niedostosowaniem społecznym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel może skorzystać z ulopu tacierzyńskiego?
- Jak można z nauczycielem mianowanym rozwiązać umowę o pracę? Nauczyciel do końca lipca 2020 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 01.08.2020 r. był na urlopie (miał wakacje), od 01.09. do końca stycznia 2021 jest na zwolnieniach lekarskich. Dwukrotnie wykonał badania kontrolne, wynik jest zdolny do pracy. O nieobecnościach informuje z reguły po upływie 3 – 4 dni.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Potrzebuję najprostszy wzór listy obecności administracji obsługi.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można rozliczyć godziny ponadwymiarowe i zastępstwa ustalając, że dniem rozliczenia za miesiąc będzie np. każdy 25. dzień miesiąca? Z uwagi na przekazywanie danych do DBFO (ponieważ szkoła nie ma na miejscu księgowości) czas na stworzenie list, a potem wypłata może się wydłużyć do 3-5 dni. Czy będzie to zgodne z §39 pkt 4 KN? Czy taki zapis powinien być w Regulaminie Pracy i Płacy jednostki? Nie jesteśmy w stanie rozliczyć godzin do ostatniego dnia miesiąca i zlecić wypłat na konta jednego dnia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik może wliczyć pracę w gospodarstwie rolnym w każdym okresie kiedy nie pracował, oraz jeśli prowadził działalność gospodarczą? Chcę wliczyć następujące okresy: 1997 r. – 2001 r., 2006 r. – 2012 r. (pracownik był na KRUS), 2012 r. – 2019 r. (prowadził działalność gospodarczą).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe