Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chcę zatrudnić do Ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego pielęgniarkę, a mam tylko 24 wychowanków, jak to zrobić? Nie wiem jak się za to zabrać, na jaki czas (etat) mogę jakie przepisy, gdzie szukać podstaw, błagam o pomoc. Mam dzieci ze sprzężeniami, jedno wymaga cewnikowania.
Zatrudnienie tzw. pielęgniarki szkolnej - spełniającej wymogi dotyczące świadczenia pomocy w środowisku nauczania i wychowania - której zadaniem jest sprawowanie opieki zdrowotnej określają odrębne przepisy – nie oświatowe. Zatrudnienie takiej pielęgniarki odbywa się na podstawie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zawartej pomiędzy świadczeniodawcą a dyrektorem oddziału wojewódzkiego Narodowego Fundusz Zdrowia. Organizację opieki zdrowotnej nad uczniami określają także: 1) rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą; 2) rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, załącznik Nr 4. Wykaz świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej udzielanych w środowisku nauczania i wychowania oraz warunki ich realizacji, określa wymagania m.in. w zakresie: a) kwalifikacji pielęgniarki szkolnej, b) wymiaru czasu pracy (dostępności), c) warunków lokalowych d) wyposażenia w sprzęt, aparaturę medyczną i produkty lecznicze; 3) regulacje wewnętrzne - zarządzenia Prezesa Funduszu, który kontraktuje i finansuje świadczenia z zakresu medycyny szkolnej. Oznacza to, że pielęgniarka szkolna nie jest pracownikiem szkoły, nie wykonuje usług na zlecenie dyrektora szkoły, ani organu prowadzącego, jest natomiast świadczeniodawcą realizującym określone w umowie z Funduszem zadania, w trakcie których współpracuje z dyrektorem szkoły wykonując zadania profilaktyki nad uczniami danej szkoły do czasu jej ukończenia. Zatem należy zgłosić się w tej sprawie do wojewódzkiego oddziału NFZ.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciele zatrudnieni na etatach pełnych z godzinami ponadwymiarowymi w innej szkole pracują w naszej placówce na część etatu czyli 2/18 i druga 4/18. Pytanie moje dotyczy funduszu socjalnego. Jak należy traktować takie osoby, które korzystają ze świadczeń w placówce podstawowej a jak należy im wypłacać w naszej, gdzie mają cząstkowe etaty. Rozumiem, że świadczenia urlopowe wg. etatu, ale co ze świadczeniami na święta? Odpis od tych osób jest bardzo mały a świadczenia większe. Co można z tym zrobić, jaki wprowadzić zapis w regulaminie zgodny z przepisami aby można to ograniczyć?
- Czy nauczyciel mgr pedagogiki o specjalności opiekuńczo-wychowawczej i studia licencjackie specjalne w zakresie logopedii oraz studia podyplomowe w zakresie pedagogiki ze specjalnością diagnoza i terapia pedagogiczna dają kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga specjalnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Wychowawca pracuje w młodzieżowym ośrodku wychowawczym w grupie wychowawczej. Jest to placówka nieferyjna, pracująca w ruchu ciągłym. Czy za pracę wychowawcy w dzień świąteczny przypadający w niedzielę należy się 100% dodatek?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy regulują ilość godzin ponadwymiarowych możliwych do realizacji przez dyrektora i wicedyrektora szkoły podstawowej, w odniesieniu do wysokości pensum ustalonego przez organ prowadzący? W przypadku dyrektora szkoły organ prowadzący ustalił obowiązkowe pensum w wysokości 5 godzin, a w odniesieniu do wicedyrektora - 8 godzin. Organ zastrzegł jednocześnie, że w związku ze zniżką godzin, dyrektor i wicedyrektor nie mają prawa do realizacji godzin dydaktycznych, w formie godzin ponadwymiarowych. Czy taka decyzja jest zgodna z prawem?
- Jestem właścicielem przedszkola niepublicznego (działalność gospodarcza). Czy mogę zatrudniać nauczycieli języka angielskiego na podstawie umowy ze szkołą językowa pokrywając wynikające z tego koszty z czesnego płaconego prze rodziców, a nie z dotacji?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe