Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałam zadać pytanie odnośnie "13". Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania pracował w roku 2013 od 1 stycznia do 14 lutego. Od 15 lutego nauczyciel przebywał na zwolnieniu lekarskim do dnia 30 czerwca. Od 1 lipca porzucił pracę i został 26 lipca zwolniony dyscyplinarnie. Wyrokiem sądu pracy miał być przywrócony do pracy, ale trwa sprawa z uwagi na złożoną apelację do sądu wyższej instancji. Pytane brzmi - czy nauczycielowi należy się "13" i za jaki okres. Proszę o odpowiedź z podaniem podstawy prawnej.
Z opisanej sytuacji wynika, że nauczyciel nie spełnił wymogów ustawowych do otrzymania 13-tki za 2013 rok. Nie przepracował bowiem u pracodawcy co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 2 USTAWY z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej). Nie podlega również wyłączeniom, o których mowa w ust.3, gdzie określone zostały przypadki, w których okres 6 miesięcy nie jest wymagany, np. w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne,
b) przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,
c) likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,
d) likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją.
Ustawa powyższa określa też przypadki (art. 3), w których pracownik nie nabywa w ogóle prawa do wynagrodzenia rocznego, tj. w razie:
1) nie usprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni,
2) stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości,
3) wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy lub ze służby,
4) rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
Powodem tego, że nauczyciel nie nabył prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego będzie więc albo nieprzepracowanie co najmniej 6 miesięcy, albo nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy trwająca dłużej niż dwa dni - z pytania nie wynika wprost, czy taką interpretację można zastosować, ponieważ np. w przypadku placówki feryjnej nauczyciel 1 lipca rozpoczyna urlop wypoczynkowy, więc trudno mówić o porzuceniu pracy.
Na marginesie należy zauważyć, że nauczyciele podlegający Karcie Nauczyciela powinni być zwalniani dyscyplinarnie po przeprowadzeniu postępowania przez komisję dyscyplinarną, natomiast za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w tym nieprzestrzeganie przez pracownika przyjetego sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy pracodawca może stosować karę upomnienia albo karę nagany, w trybie określonym w kodeksie pracy (art. 108 i dalsze).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor musi wypłacić pełną kwotę świadczenia socjalnego w przypadku zatrudnienia nauczyciela na kilka godzin. Nauczyciel ten na terenie organu prowadzącego jest zatrudniony w kilku placówkach, w mojej szkole jest zatrudniony na dodatkowej umowie na 2 godziny. Czy można wprowadzić zapis do regulaminu, który ogranicza wypłatę w mojej szkole świadczenia socjalnego (poza świadczeniem urlopowym)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć urlop na 2019 r pracownikowi z wymiaru 20 dni zatrudnionego od 01.09.2018 r. na czas nieokreślony na 0.1 (1/10) etatu?.
Pracownik pracuje dwa razy w tygodniu we wtorki i czwartki po 2 godziny.
Proszę o rozpisanie wyliczenia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyliczyć wynagrodzenie nauczycielowi, który poprosił o 3 godziny urlopu bezpłatnego, na pozostałe 3 godziny tego samego dnia dojechał? Nauczyciel jest zatrudniony 18/18, plus 2 nadgodziny tygodniowo.
- Nauczycielka klas 4-8 odchodzi na emeryturę, jej ostatni dzień pracy to 19.01.2020 r. Proszę o informację za ile dni powinnam wypłacić tej nauczycielce ekwiwalent za urlop? Czy za 56 dni ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel wspomagający zatrudniony od 1 września 2018r na czas określony (1 rok)rozpoczyna staż na stopień nauczyciela kontraktowego
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe