Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Chciałam zapytać o zasady udzielania zwolnienia nauczycielowi tytułem 2 dni opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Mianowicie jeśli nauczyciel jest pełno etatowcem to może wybrać 16 godzin lub 2 dni. A jeśli jest zatrudniony na pół etatu ( jak to liczyć?) i czy mówimy o godzinie 60 min., czy 45 minut?
Zwolnienie od pracy, o którym mowa w pytaniu, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny. Skoro więc dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze jest to 16 godzin, to pracownik zatrudniony na pół etatu ma prawo do 8 godzin zwolnienia, na 1/3 etatu - 6 godzin, na 1/4 etatu - 4 godzin, według wyliczeń:
1/2 x 16 h = 8 h, 1/3 x 16 h = 5,33 po zaokrągleniu 6, 1/4 x 16 h = 4 h, itd.
dla nauczycieli zatrudnionych w wymiarze np. 10/18:
10/18 x 16 = 8,89 po zaokrągleniu 9 h.
Co do długości godziny (45 czy 60 minut), logicznym wydaje się, aby nauczycielom liczyć 45 minut, bo tyle trwa godzina zajęć dydaktycznych. Z drugiej jednak strony, nauczyciel może potrzebować czasu wolnego w takich godzinach, które nie pokryją się z czasem trwania lekcji (a celem udzielania zwolnienia w godzinach jest umozliwienie rodzicom korzystania nie tylko z całego dnia zwolnienia, ale równiez z jego części, zgodnie z potrzebami). Z uwagi na brak jakichkolwiek oficjalnych stanowisk oraz orzecznictwa w tej materii, do pracodawcy nalezy podjęcie decyzji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel bibliotekarz zatrudniony w pełnym wymiarze godzin otrzymał 2 godziny rewalidacji w ramach nadgodzin. Z jakiego pensum powinno mu się liczyć rewalidację, z 30 czy z innego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy małą szkoła, w wyniku choroby frekwencja w klasie w okresie jednego tygodnia była 0. Nauczyciele w pracy byli. Co wpisać w takim przypadku do dziennika?
- Nauczyciel zatrudniony w szkole w wymiarze 3/26 etatu od 1.02.2017 wnioskuje o ocenę pracy. Czy dyrektor ma obowiązek dokonania takiej oceny? Czy nie ma ograniczeń w wymiarze zatrudnienia oraz okresie pracy?
- Nauczyciel jest zatrudniony od 01.09.2015 do 26.06.2016r. na podstawie ustawy o systemie oświaty do nauczania przedmiotów zawodowych za zgodą organu prowadzącego. Należy mu się urlop z kp proporcjonalny do okresu zatrudnienia. Pensum wynosi 20/20. Czy dla takiego nauczyciela należy prowadzić ewidencję czasu pracy? Czy w dni wolne od zajęć lekcyjnych tj. przerwy świąteczne, powinien wypisać wniosek urlopowy jeżeli nie świadczy pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej należy od września 2018 r. zmienić umowy o zatrudnieniu nauczycielom (nauczyciele pracują na podstawie Kodeksu Pracy,wynagrodzenie najniższa krajowa)? Czy są zmiany w płacach, dotyczące szkół niepublicznych ujęte w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe