Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Co zrobić kiedy sąd (II instancji) przywrócił nauczyciela do pracy, a nie ma dla niego godzin?
Zgodnie z art. 45. § 1 Kodeksu pracy, pracodawca przywraca pracownika do pracy na poprzednich warunkach. Oznacza to, że nauczyciel powinien wrócić na to samo stanowisko, z tym samym wynagrodzeniem oraz podstawą prawną nawiązania stosunku pracy (np. jeżeli był zatrudniony przez mianowanie, to w dalszym ciągu jest mianowany).
Stanowiska pracy nauczycieli określa art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, który różnicuje wymiar obowiązkowego pensum w zależności od zajmowanego stanowiska. Jeżeli zatem nauczyciel był zatrudniony jako nauczyciel przedmiotu w szkole podstawowej lub gimnazjum (bez względu na to jakiego przedmiotu uczył), jego pensum wynosiło 18 godzin. Po przywróceniu do pracy należy przydzielić mu tyle godzin, ile miał poprzednio, niekoniecznie tego samego przedmiotu (może mieć kwalifikacje do nauczania jeszcze innych) oraz to samo wynagrodzenie. W przypadku braku godzin, wynagrodzenie pozostaje bez zmian a nauczyciel pozostaje w gotowości do pracy. Aby przydzielić takiemu nauczycielowi jakieś obowiązki, można przydzielać mu zastępstwa oraz wystąpić do organu prowadzącego o dodatkowe zajęcia np. pozalekcyjne i wprowadzić je aneksem do projektu organizacyjnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka jest w okresie wypowiedzenia do 31.08.2012 r., a następnie miała być przeniesiona w stan nieczynny na okres 6 miesięcy. W okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę, okazała stosowne zaświadczenie. Umowę przedłużono do czasu rozwiązania. Czy stan nieczynny przenosi się po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Co by było ze stanem nieczynnym, gdyby nauczycielka poszła na zwolnienie lekarskie od 1.09.2012 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy posiadający umowę na czas nieokreślony pracujący obecnie na pełnym etacie 25/25 w przyszłym roku będzie miał tylko 22/25. Jaki dokument można wręczyć takiemu nauczycielowi? Proszę o pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek powołania społecznego inspektora pracy?
- Moje pytanie dotyczy urlopu rodzicielskiego. Pracownica jest na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w sumie do 20.09.2021 r. Jest zdecydowana wrócić do pracy na cały etat od 1.09.2021 r. rezygnując z części urlopu rodzicielskiego. Z punktu widzenia dyrektora jest to dla mnie wygodne, bo nie będę potrzebować szukać nikogo na zastępstwo we wrześniu. Proszę o wyjaśnienie, jakie procedury obowiązują. I jeszcze jedno: co z niewykorzystanym urlopem wakacyjnym nauczycielki, czy może dostać ekwiwalent, czy też ta rezygnacja z urlopu rodzicielskiego powinna być na tyle wcześniejsza, by uwzględniła czas urlopu, czyli dodatkowe 56 dni?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od miesiąca września przedszkole i szkoła zostają połączone w zespół szkół. Do tej pory pracował i w przedszkolu i w szkole katecheta – zatrudniony na dwie oddzielne umowy (misja kanoniczna). Jest on ujęty w arkuszu organizacyjnym obu placówek. Moje pytanie brzmi, jak przekształcić teraz umowę? Czy wystarczy aneks? Czy jeśli należy rozwiązać umowę to na mocy którego artykuł z Karty Nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe