Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy bursie szkolnej zarządzanej przez powiat, stołówka bursowa może sprzedawać obiady pracownikom i innym uczniom z pobliskich szkół, oraz czy możemy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży obiadów dla mieszkańców miasta w postaci np. obiadów abonamentowych? Jesteśmy płatnikiem VAT oraz jako Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe czy możemy sprzedawać posiłki gościom szkolnego schroniska młodzieżowego? Proszę o opinię i podstawę prawną.
Art. 67a UoSO, który daje jednostkom oświatowym możliwość prowadzenia stołówek w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, nie ogranicza (nie zabrania) jednocześnie świadczenia usług związanych z wyżywieniem na rzecz innych podmiotów niż uczniowie: wychowawców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych osób z zewnątrz – uczniów innych szkół, mieszkańców, gości szkolnego schroniska młodzieżowego i innych osób. Zwolniona z VAT jest jedynie sprzedaż posiłków na rzecz własnych uczniów i pracowników pedagogicznych, natomiast od usług świadczonych na rzecz pozostałych osób (w tym pracowników niepedagogicznych), powstaje obowiązek podatkowy, co w praktyce oznacza, że ich posiłki powinny być droższe (§ 13 ust. 1 pkt 26 w związku z § 13 ust. 8 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 23.07.2013 r., IPTPP2/443-411/13-4/AW, www.epodatnik.pl).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W miesiącu wrześniu nasze przedszkole obchodzić będzie jubileusz 30- lecia.Proszę o pomoc w zakresie wzoru przemówienia na tą okoliczność, oraz informację w jakiej kolejności należy przywitać zaproszonych gości?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zasad precedencji. Czy należy wyczytywać podczas powitania gości, którzy zostali zaproszeni, ale są nieobecni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w następującej sprawie. W mojej szkole (CKU dla dorosłych) jeden ze słuchaczy (obecnie słuchacz III semestru nauki) chciałby, aby uznano mu opinię psychologiczno-pedagogiczną, w celu zgłoszenia go do egzaminu maturalnego (w przyszłym roku szkolnym) jako dyslektyka. Z opinii wyraźnie wynika, że słuchacz ma zaburzenia o podłożu dyslektycznym, lecz moje wątpliwości budzi fakt, iż opinia ta została wydana, gdy uczeń chodził do szkoły podstawowej i miał 11 lat. Czy w takim układzie można uznać tego typu opinię? Czy fakt, że została ona wydana w roku 2011 nie ma (bądź też właśnie ma) znaczenia? Na jakiej podstawie można zgłosić słuchacza dorosłego do egzaminu maturalnego jako dyslektyka? O ile w ogóle istnieje taka możliwość.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje podstawa prawna ściśle regulująca jak długa powinna być jednostka lekcyjna na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych jeśli chodzi o nauczanie przedmiotów w kształceniu zawodowym praktycznym? Wiem, że jeden z dyrektorów w moim mieście podjął decyzję, by takie zajęcia w jego szkole trwały 45 minut (versus 55 minut do niedawna). Mnie by bardzo było na rękę także wprowadzić taką długość lecz boję się, że ktoś kiedyś zarzuci mi zaniedbania.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Osoba, która kilkanaście lat temu zwolniła się i przeszła na świadczenia po zmarłym mążu teraz złożyła wniosek o objęcie jej świadzczeniami ZFŚS. Jej ostatnim zakładem pracy było przedszkole, które teraz jest z zespole szkół, do którekgo złożyła podanie. Czy szkoła ma obowiązek objąć taką osobę świadczniami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe