Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy czas pobierania przez pracownika samorządowego przez okres 10 lat (przed 2008 r.) zasiłku z opieki społecznej z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem (pracownik na rzecz zasiłku zrezygnował ze świadczenia pracy i nie był w tym czasie nigdzie zatrudniony), wlicza się do okresów od których zależy wysokość dodatku za staż pracy i otrzymanie nagrody jubileuszowej?
Zgodnie z art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Okres pobierania zasiłku z tytułu rezygnacji z pracy w celu opieki nad niepełnosprawnych dzieckiem (świadczenie pielęgnacyjne) nie został zaliczony w żadnych przepisach, jako okres, który wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wydłużono nauczycielom kontraktowym okres pracy z 2 do 3 lat niezbędny do rozpoczęcia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego (mogą ubiegać dopiero po 3 latach od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego). Nie mogę znaleźć takiego zapisu. Czy staż na stopień nauczyciela kontraktowego wydłużył się do 1 roku i 9 miesięcy zamiast obecnych 9 miesięcy? Gdzie można znaleźć te zapisy?
- Dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w wymiarze 18 godzin mam w roku szkolnym 15 godzin z wymiaru 18 oraz 6 godzin świetlicy z wymiaru 26, czyli 15/18 + 6/26.
Jakie działania prawne należy podjąć, aby zmienić nauczycielowi warunki zatrudnienia, z korzyścią dla nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od września 2017 z powodu zmniejszenia liczby oddziałów organ prowadzący wyraził zgodę na jednego wicedyrektora. Aktualnie powołanych jest dwóch wicedyrektorów do sierpnia 2018 r. Jak poprawnie odwołać z funkcji wicedyrektora?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy na podstawie §2 ust.2 pkt 2 oraz §5 pkt 1) rozporządzenia MEN z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli w szkole podstawowej w oddziale przysposabianym do pracy w zawodzie ogrodnik teoretycznych i praktycznych przedmiotów z zawodu może uczyć biolog, który posiada również kwalifikacje do nauczania przyrody? W oddziale tym realizowany jest program, który obejmuje wybrane treści z podstawy programowej kształcenia w zawodzie ogrodnik. Uczniowie w ramach zajęć są przygotowywani do wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją roślin ozdobnych. Do wykonywania wyżej wymienionego zadania niezbędne jest osiągnięcie zakładanych efektów kształcenia, tzn. uczeń: 1) rozpoznaje rodzaje i gatunki roślin ozdobnych, 2) rozpoznaje nasiona roślin ozdobnych i traw, 3) rozpoznaje organy podziemne roślin ozdobnych, 4) określa metody wegetatywnego rozmnażania roślin ozdobnych, 5) określa walory dekoracyjne roślin ozdobnych, 6) określa wymagania siedliskowe roślin ozdobnych, 7) planuje uprawę roślin ozdobnych w zależności od warunków klimatyczno-glebowych i ekonomicznych danego rejonu, 8) określa termin i sposób siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 9) przygotowuje glebę do siewu nasion i sadzenia roślin ozdobnych, 10) wykonuje czynności związane z siewem nasion i przesadzaniem roślin ozdobnych, 11) planuje rozmieszczenie roślin ozdobnych na terenach zieleni, 12) wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, 13) stosuje metody ochrony i nawożenia roślin ozdobnych bezpieczne dla środowiska, 14) dobiera narzędzia do wykonywania prac.
- W tym półroczu godziny wdż zostały wpisane w plan klasom 3 gimnazjalnym i klasie 8 na ostatnich lekcjach tych klas. Mam już sygnał , że niemal wszyscy uczniowie, a konkretnie ich rodzice podpisują oświadczenia, że dzieci nie będą uczęszczać na te zajęcia. Czy nauczyciel (ma tylko etat) ma za te godziny płacone i jest do dyspozycji dyrekcji na np. zastępstwa?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe