Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy decyzja o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego jest decyzją administracyjną?
Przepisy prawa oświatowego nie regulują tych kwestii, natomiast eksperci wyrażają różne opinie. Wg mojej opinii – nie musi to być decyzja administracyjna. Powinna być jednak wydana na piśmie i zawierać m.in.: 1) dane ucznia o którym mowa wyżej, 2) opinię lekarza o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wf, 3) okres, na jaki dyrektor zwolnił ucznia z zająć, 4) zasady obecności ucznia na zajęciach wf, 5) wskazanie, kto otrzymuje decyzję (nauczyciel wf, wychowawca, rodzice, a/a)., 6) podstawę prawną zwolnienia,Decyzje administracyjne dyrektora szkoły to np.: 1. Decyzja o nadaniu stopnia awansu nauczyciela kontraktowego – art. 9b ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela. 2. Decyzja o wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły podstawowej – art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o systemie oświaty Decyzja w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego – art. 16 ust 4 ustawy o systemie oświaty 3. Decyzja o skreśleniu ucznia z listy uczniów – art. 41 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty 4. Decyzja w sprawie odmowy przyznania uczniom indywidualnego programu lub toku nauki – art. 66 ustawy o systemie oświaty (na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i poradni psychologiczno-pedagogicznej może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki, wyznaczając nauczyciela – opiekuna; należy pamiętać, że tylko odmowa następuje w drodze decyzji administracyjnej).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dziecko w wieku 4 lat uczęszcza do przedszkola publicznego. Posiada orzeczenie - stwierdzony zespół Dawna i niepełnosprawność umysłowa w stopniu lekkim. Czy dla tego dziecka można ubiegać się o nauczyciela wspierającego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w trakcie cyklu kształcenia w Szkole Branżowej I Stopnia można zmienić ramowy plan nauczania przenosząc przedmiot zawodowy z klasy III do klasy II?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile czasu należy przeznaczyć na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego od roku szkolnego 2017/2018 (wrzesień), poprzednio było 5 godzin, obecnie po zmianie przepisów trudno jest wyczytać ile będzie od września, z jakich aktów prawnych to wynika ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko pięcioletnie w przedszkolu bardzo dużo opuszcza. We wrześniu i październiku miało 30% obecności. Są to obecności usprawiedliwione przez rodziców (dostarczono usprawiedliwienie od lekarza rodzinnego o treści: "usprawiedliwienie nieobecności zaległych i obecnych"). Jak wygląda sprawa realizacji obowiązku przedszkolnego tego dziecka w świetle przepisów? czy można mu zaliczyć realizację obowiązku? Jak należy postąpić w rozmowie z rodzicami?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Przydzielam nagrody nauczycielom na Dzień Nauczyciela. Czy muszę opiniować na radzie pedagogicznej? Proszę o podstawę prawną i ewentualną uchwałę.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe