Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dodatek uzupełniający dla nauczyciela za 2015r. należy się nauczycielowi: - zatrudnionemu od 1 września 2014 do 30.06.2015 na 6/18 etatu, - nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie, który od 7 września 2015 do 31 stycznia 2016 przebywał na urlopie bezpłatnym. Wątpliwość powstała na wskutek posiadania wykładni, która mówi, że nie wypłaca się dodatku, jeżeli nauczyciel nie był zatrudniony w dniu 31.12.2015.
Zgodnie z art. 30a ust. 3 Karty Nauczyciela, kwota różnicy, o której mowa w ust. 2, jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego i wypłacana w terminie do dnia 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela.
Ani Karta Nauczyciela ani Rozporządzenie w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli (...) nie zawierają przepisów ograniczających wypłatę dodatku uzupełniającego jedynie do nauczycieli zatrudnionych w dniu 31 grudnia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielowi, który nie wypracował tygodniowego pensum (25/25) należy wypłacić wynagrodzenie za doraźne zstępstwo. Chodzi o sytuację, kiedy dniem wolnym od pracy jest 1 listopada, który przypada w czwartek, a doraźne zastępstwo przypadło na poniedziałek, wtorek środę tego samego tygodnia.
- Jeżeli nauczyciel zapisał się na szkolenie na które nie było określonego terminu - było to warunkowane ilością zgłoszeń i termin wypadł w czasie jego planowego urlopu czy można mu zwrócić koszty tego szkolenia - szkolenie było realizowane na skierowanie dyrektora?
- Nauczyciela jest na L-4. Moze chodzić. Wiem, że będą na zwolnieniu lekarskim pracuje zarobkowo u innego pracodawcy. Czy kara upomnienia będzie zasadna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na jednej umowie o pracy na stanowisku nauczyciela zajęć rewalidacyjnych w oddziale gimnazjalnym w wymiarze 10/18 oraz w przedszkolu jako nauczyciel wspomagający w wymiarze 12,5/25 etat uśredniony 21/21. Od 1 stycznia 2018 wszedł przepis, który mówi, że ta nauczycielka będzie mieć urlop jako nauczyciel placówki nieferyjnej w wymiarze 35 dni rocznie. Czy ta nauczycielka ten urlop wykorzystuje tylko w dni, w których jest w przedszkolu, czy ze względu na jej pełen etat może wykorzystywać urlop także w dni kiedy nie jest w przedszkolu, a w gimnazjum? Np. w przedszkolu pracuje w poniedziałki, wtorki i środy, a gimnazjum w czwartki i piątki, a wypełnia wniosek urlopowy na czwartek i piątek - czy dyrektor może udzielić takiego urlopu w tych dniach ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który nabył prawa emerytalne można wypłacić odprawę emerytalną w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia w związku z koniecznością zwolnienia tego n-la ze względu na zmniejszającą się ilość oddziałów spowodowaną reformą edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe