Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne TAK. Dodatek wiejski jest oskładkowany również w czasie choroby nauczyciela. Dodatek wiejski jest dodatkiem socjalnymDodatek wiejski przysługuje nauczycielowi, który...

PORADA PRAWNA

01 grudnia 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy dodatek wiejski jest oskładkowany w czasie choroby?

TAK. Dodatek wiejski jest oskładkowany również w czasie choroby nauczyciela. 

Dodatek wiejski jest dodatkiem socjalnym
Dodatek wiejski przysługuje nauczycielowi, który spełnia następujące warunki:

  • posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela;
  • jest zatrudniony na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5000 mieszkańców;
  • wymiar zatrudnienia wynosi co najmniej 1/2 obowiązującego wymiaru zajęć (art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela).

Dodatek ten wynosi aktualnie 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

Dodatek wiejski jest przychodem
Według art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu

Zgodnie z art. 18 ust. 2 tejże ustawy w podstawie wymiaru składek nie uwzględnia się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków.

Dodatek wiejski jest przychodem. Jest on wypłacany nauczycielowi zarówno w czasie świadczenia pracy, jak i pobierania zasiłku chorobowego.

Jakie przychody nie stanowią podstawy wymiaru składek
W § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe czytamy, że podstawy wymiaru składek nie stanowią przychody, będące składnikami wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas:

  • niezdolności do pracy,
  • zasiłku chorobowego,
  • macierzyńskiego,
  • opiekuńczego,
  • świadczenia rehabilitacyjnego,

w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Należy zatem przeanalizować dwie kwestie: czy dodatek wiejski jest składnikiem wynagrodzenia oraz czy nauczyciel ma do niego prawo w okresie pobierania wynagrodzenia w okresach wyżej wymienionych.

Dodatek wiejski jako dodatek socjalny nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczycieli
Art. 30 Karty Nauczyciela mówi, że wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

  • wynagrodzenia zasadniczego,
  • dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy,
  • wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  • nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i dodatków socjalnych (mieszkaniowego i wiejskiego).
Wynika zatem z tego, że dodatek wiejski nie wchodzi w skład wynagrodzenia nauczyciela. Przychód ten nie jest zatem zwolniony z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 24 wyżej wymienionego rozporządzenia.

Uchwała Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy w uchwale z 26 kwietnia 2006 r. (III UZP 1/2006) stwierdził, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielowi na podstawie art. 54 ust. 3 Karty Nauczyciela wliczany jest do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych).

Katalog wyłączeń przedmiotowych i przedmiotowo-podmiotowych z podstawy wymiaru składek, wskazany w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie wymienia tego dodatku. Oznacza to, że dodatek ten powinien być wliczony do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Podobnie dodatek wiejski również nie został wymieniony w § 2 ww. rozporządzenia. Oznacza to, że również i on jest wliczany do podstawy wymiaru składek.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT