Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dokumenty z okresu gimnazjum (statut, procedury, regulaminy) należy uchylić uchwałą? Co należy uczynić ze sztandarem gimnazjum?
Ponieważ gimnazjum zostanie wygaszone z mocy prawa na podstawie art. 127 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.) - dalej PWuPO, automatycznie z likwidacją szkoły przestaną obowiązać także jej wewnętrzne regulacje (statut, procedury, regulaminy), których w związku z tym nie trzeba uchylać. Przepisy PWuPO, ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r., poz. 996 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649 ze zm.) nie określają zasad postępowania ze sztandarem likwidowanej szkoły. MEN w stanowisku z dnia 26 listopada 2004 r. zasugerował, że w takich sytuacjach sztandar szkoły powinien zostać przekazany organowi prowadzącemu (Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu na zapytanie nr 3588 w sprawie wskazania podmiotów odpowiedzialnych za postępowanie dotyczące likwidacji placówek oświatowych, http://orka2.sejm.gov.pl/IZ4.nsf/main/1F12889F). Natomiast w uchwale podjętej na podstawie art. 127 ust. 2 PWuPO, stwierdzającej wygaszenie gimnazjum, może ewentualnie zostać wskazany inny sposób postępowania ze sztandarem lub bardziej ogólnie – z mieniem szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy pomoc nauczyciela przedszkola może zostać sama z dziećmi w czasie porannego dyżuru?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Która szkoła powinna wydać duplikat świadectwa ukończenia gimnazjum? Nadmieniam, że klasy gimnazjalne zostały włączone do szkoły podstawowej od tego roku szkolnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam budynek, w którym prowadzę punkt przedszkolny. Czy w tym punkcie mogę zarejestrować Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy wydzielając na potrzeby ORW połowę sal?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic złożył wniosek o zezwolenie na kontynuowanie spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą przez jego dziecko, ale jeszcze w czasie trwania tego roku szkolnego, tzn. dziecko jest uczniem naszej szkoły, rodzic zawnioskował o to dopiero teraz i jego wolą jest, aby do końca tego roku szkolnego dziecko uczyło się poza naszą placówką. Czy możliwe jest wydanie w takiej sytuacji na kilka miesięcy przed zakończeniem roku szkolnego decyzji zezwalającej na "edukację domową"?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chodzi nam o ustalanie i realizowanie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w gimnazjum. W rozporządzeniu pisze, iż szkoła ma obowiązek w tych dniach zorganizować zajęcia wychowawczo - opiekuńcze. Mamy pytanie, gdyż w różnych szkołach różnie realizowane jest to rozporządzenie. Czy nauczyciele w tych dniach muszą pracować w szkole, gdy nie ma uczniów; mieszkamy i pracujemy w takim środowisku, gdzie w 100% uczniowie nie przychodzą do szkoły podczas dni wolnych. Czy nauczyciele też mogą mieć w tych dniach wolne na mocy oświadczeń rodziców co do tego, iż w tych dniach ich dzieci będą przebywać w domu? Mamy wątpliwości, bo wiele szkół podczas dodatkowych dni wolnych jest zamkniętych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe