Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor, który jest jednocześnie opiekunem stażu, może powołać na przewodniczącego komisji kwalifikacyjnej zastępcę i dodatkowo nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w postępowaniu kwalifikacyjnym na stopień nauczyciela kontraktowego?
Zgodnie z art. 9g ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., w skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą: dyrektor lub wicedyrektor szkoły, jako przewodniczący komisji; przewodniczący zespołu nauczycieli, a jeżeli zespół taki nie został w tej szkole powołany – nauczyciel mianowany lub dyplomowany zatrudniony w szkole; opiekun stażu. Oprócz dyrektora przewodniczącym komisji może być tylko wicedyrektor, a pozostały skład komisji to nauczyciel mianowany lub dyplomowany oraz opiekun stażu (w tym przypadku dyrektor). Jeśli natomiast w szkole nie ma wicedyrektora, tylko nauczyciel został wyznaczony do zastępowania dyrektora w czasie jego nieobecności, to taka osoba nie może wejść w skład komisji; wówczas dyrektor pełni funkcję przewodniczącego oraz opiekuna stażu, a ponadto wchodzi do niej nauczyciel mianowany lub dyplomowany; w takim przypadku komisja działa podczas rozmowy kwalifikacyjnej w dopuszczalnym składzie 2/3 składu, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz.U. z 2020 r., poz. 2200).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka rozpoczęła staż na dyplomowanego 1 września 2013 r. Miała ciągłą nieobecność: od 22.12.2014 do 18.02.2015 - zwolnienie lekarskie 59 dni, od 19.02.2015 d0 08.07.2015 - urlop macierzyński 140 dni, od 09.07.2015 do 19.08.2015 - urlop macierzyński dodatkowy 42 dni, od 20.08.2015 do 17.02.2016 - urlop rodzicielski 182 dni, od 18.02.2016 do 13.04.2016 - urlop uzupełniający 56 dni. Planowo staż powinien zakończyć się 31 maja 2016 roku. Bardzo proszę o wyliczenie daty zakończenia stażu.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka ma stopień nauczyciela kontraktowego od grudnia 2019r. Jak długi ma odbyć staż (od 1 września 2022) na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy logopeda może ubiegać się o awans zawodowy nauczyciela kontraktowego w przedszkolu? Czy opiekunem może być nauczyciel przedszkola w stopniu nauczyciela kontraktowego- czy też tylko inny logopeda? Jaka jest dokumentacja takiego awansu zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywa staż na nauczyciela mianowanego, ten staż uległ już wydłużeniu, ponieważ była na urlopie macierzyńskim. Staż powinien trwać do 21 marca tego roku. Od 25 stycznia nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim, które ma do 23 lutego. Czy aby mogła dokończyć ten staż wystarczy, że przerwie zwolnienie lekarskie na 1 dzień (24 lutego)? Czy może w tym dniu wziąć opiekę nad dzieckiem? Oraz czy jeżeli kolejne zwolnienie lekarskie będzie od 25 lutego, aż do momentu rozwiązania, to czy staż nie ulegnie wydłużeniu? Oraz czy może podejść w lipcu do egzaminu podczas przebywania na urlopie macierzyńskim?
- Dyrektor niepublicznego ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego, nie posiadający żadnego stopnia awansu, posiadający kwalifikacje do prowadzenia zajęć chce uzyskać stopnie awansu zawodowego. W jaki sposób powinny zostać przeprowadzone procedury awansu w sytuacji, gdy to dyrektor placówki m.in. zatwierdza plan rozwoju zawodowego, czy wniosek o rozpoczęcie stażu? Co w takiej sytuacji ze sprawozdaniem z realizacji planu rozwoju? Jak formalnie przeprowadzić awans dyrektora, gdy to na nim spoczywa nadzór nad
uzyskiwaniem przez nauczycieli stopni awansu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe