Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor przedszkola,który ma obniżony wymiar godzin do 10 tygodniowo, może je realizować w rożnych grupach wiekowych, gdzie jest różna tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć (8/22 i 2/25)?
Zasady udzielania obniżek dyrektorom określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 pkt. 2 Karty Nauczyciela. W przypadku określenia pensum dyrektora w wymiarze 10 godzin, powinno to dotyczyć wszystkich zajęć, do prowadzenia których dyrektor posiada kwalifikacje.
Od 1 września 2018 r. obowiązywać będzie ust. 5c powyższego artykułu, zgodnie z którym, nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć, przy czym wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe. Tzw. pensum łączone nauczyciela, który realizować będzie 2/25 i 8/22 wyniesie 23 godziny. Dyrektor realizujący 10 godzin tygodniowo, korzystać będzie zatem ze zniżki w wymiarze 13 godzin.
W obecnym stanie prawnym, pensum nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, określa organ prowadzący.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 stycznia br. urlop wypoczynkowy nauczycieli sprawujących funkcję dyrektora szkoły wynosi 35 dni. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie w jakim czasie można udzielić ww. urlopu, czy mogą to być:
- ferie zimowe?
- ferie letnie?
- dni, które są dniami wolnymi (tzw. dni dyrektorskie)?
- dni, które są dniami "administracyjnymi" np. wicedyrektorów?
- itp.
Czy są jakieś wyłączenia konkretnych dni, okresów czasu, gdzie urlop wypoczynkowy nie może się łączyć np. z wakacjami lub innymi terminami?
Proszę o interpretację, gdyż nigdzie wprost przepisy nie wyznaczają konkretnego terminu wykorzystywania urlopu przez ww. osoby, a do planu urlopów taka informacja jest niezbędna.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Członek związków, a jednocześnie komisji ZFŚS przebywa na urlopie zdrowotnym; otrzymałam telefon od przewodniczącego związków na dzielnicę, że ten nauczyciel będzie pracował w komisji socjalnej, mimo urlopu zdrowotnego, "bo to praca społeczna, a nie płatna". Według mnie nauczyciel przebywający na urlopie zdrowotnym nie może świadczyć żadnej pracy. Kto ma rację?
- W roku szkolnym 2017/2018 jest 5 oddziałów klas 3 Szkoły Podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 przewidywane jest utworzenie 4 oddziałów klas 1 Szkoły Podstawowej to znaczy, że dla jednego nauczyciela zabraknie etatu. Czy nauczycielowi, który jest w wieku emerytalnym i chce przejść na emeryturę w takiej sytuacji można wypłacić odprawę 9 miesięczną, czy jeśli nie ma dyrektor dla tego nauczyciela godzin w klasach 1 – 3 Szkoły Podstawowej a ma możliwość przydzielenia takiemu nauczycielowi godzin na ½ etatu na świetlicy to jeśli ten nauczyciel będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wówczas pracodawca wypłaca odprawę 6 m-czną?
- Nauczyciel języka angielskiego zatrudniony 12/18 etatu (11 godzin języka angielskiego i jedna godzina wychowawcza) przebywa od 15 września na zwolnieniach lekarskich (dwutygodniowe zwolnienia trwające do chwili obecnej). Zapowiada się, że sytuacja będzie trwała nadal. W chwili obecnej godziny języka angielskiego jako zastępstwa przydzielono innym nauczycielom pracującym w szkole. Godzinę wychowawczą przydzielono wicedyrektorowi. Czy w tym przypadku należy się wicedyrektorowi dodatek funkcyjny za wychowawstwo? Czy prawnym jest odebranie dodatku za wychowawstwo nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu? Dodatek za wychowawstwo jest dodatkiem stałym wypłacanym miesięcznie, a zwolnienia są nie dłuższe niż dwa tygodnie.
- Nauczyciel religii uczniów zielonoświątkowych – stażysta jest zatrudniony na czas określony od 1 września 2019 r. do 31 sierpnia 2020, następnie od 1 września 2020 do 31 sierpnia 2021 i kolejna umowa od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022r. Wszystkie te umowy na 2/18 etatu z art.10 ust.7 KN. W roku szkolnym 2022/2023 również chcielibyśmy zatrudnić go na 2/18 etatu. Jaką umowę należy z nim podpisać – na czas określony czy nieokreślony? Jak się ma to do limit umów wynoszącego 33 miesiące? Czy po zmianach jest on nauczycielem bez stopnia awansu zawodowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe