Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor przedszkola niepublicznego ma obowiązek wypłacić jednorazowo 1000 zł na start? Czy jest to dobrowolne?
Do nauczycieli niepublicznych przedszkoli nie ma zastosowania art. 53a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 o jednorazowym świadczeniu na start, ponieważ nie jest wymieniony w katalogu przepisów KN obowiązujących nauczycieli niepublicznych przedszkoli (art. 91b ust. 2 KN). Takie świadczenie nie przysługuje, chyba że przyzna je wewnętrzna regulacja przedszkola (statut, regulamin wynagradzania), umowa o pracę albo dobrowolnie przyzna je pracodawca – art. 9 § 1 i 2, art. 18 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Jeśli pracodawcą nauczyciela jest organ prowadzący, dyrektor musiałby uzyskać zgodę tego organu (gdy organ prowadzący nie pełni jednocześnie funkcji dyrektora) na wypłatę świadczenia ze środków zapewnianych przez ten organ na działalność niepublicznego przedszkola (art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel rozpoczął staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w gimnazjum (zatrudnienie w wymiarze 10/18 etatu), będąc równocześnie zatrudniony w szkole podstawowej w wymiarze 8/18 etatu. Po roku wymiar czasu pracy w gimnazjum zmienił się na 7/18, a w szkole podstawowej wzrósł do 14/18. Czy nauczyciel może kontynuować staż w gimnazjum, czy zmienić plan rozwoju zawodowego (inna specyfika szkół) i realizować go w następnym roku w szkole podstawowej?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Wniosek o rozpoczęcie stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. Czy zapis art. 9d KN stanowiący o tym, iż "nauczyciel zaczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły (...)" oznacza, że nauczyciel może złożyć wniosek z datą 10 września, w którego treści wnioskuje o rozpoczęcie stażu z dniem 1 września? Czy dotyczy to wyłącznie nauczycieli, którzy zatrudnieni są po 1 ale przed 14 września i staż rozpoczynają później niż z początkiem roku szkolnego? Jaka data powinna widnieć jako data wniosku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Dziękuję za szybką odpowiedź,
ale źle sformułowałam pytanie, chodziło mi o zatrudnienie do końca zajęć szkolnych tj. 24 czerwca.
Czy nauczyciel stażysta zatrudniony na czas zastępstwa od 1 IX do końca rocznych zajęć dydaktycznych może uzyskać awans zawodowy nauczyciela kontraktowego, jeżeli przed upływem rozwiązania stosunku pracy uzyska pozytywną ocenę dorobku zawodowego, a komisja kwalifikacyjna wyda zaświadczenie o akceptacji w ostatnim dniu zatrudnienia?
Państwa odpowiedź: Tak, nauczyciel może uzyskać stopień nauczyciela kontraktowego, jeśli zostaną spełnione warunki opisane w pytaniu. Warunkiem bowiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela oraz - w przypadku nauczyciela stażysty – uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej po przeprowadzonej rozmowie.
Podstawa prawna: Karta Nauczyciela ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.), w szczególności art. 9b.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pełniący obowiązki dyrektora w placówce może być jednocześnie opiekunem stażu nauczyciela w awansie na nauczyciela kontraktowego? Czy w takiej sytuacji należałoby zmienić opiekuna?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- 1 września nauczycielka wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i po wykorzystaniu urlopu zaległego. Czy przebywając na urlopie uzupełniającym do 17 września może złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe