Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły, który złożył wniosek o ocenę swojej pracy może zrezygnować i przerwać procedurę ceny pracy?
Zasady i tryb dokonywania oceny pracy nauczyciela, w tym dyrektora szkoły określa art. 6a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2016r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego ( Dz.U.z 2016r. poz.2035 z późn.zm.). Powołane wyżej przepisy nie przewidują wycofania wniosku o dokonanie oceny pracy nauczyciela, w tym nauczyciela, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły, nie wskazują okoliczności, formy i terminu, w którym mogłoby to nastąpić. Na złożony przez dyrektora szkoły wniosek organ sprawujący nadzór pedagogiczny wszczyna procedurę dokonania oceny, występując do organu prowadzącego o ocenę cząstkową realizacji zadań oraz o opinie do rady szkoły oraz zakładowych organizacji związkowych działających w tej szkole. Oświadczenie dyrektora szkoły o wycofaniu wniosku w sprawie dokonania oceny pracy nie wstrzymuje dalszego biegu postępowania w sprawie.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela ( tekst jedn.: Dz.U.z 2017r. poz.1189 z późn.zm.).
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2016r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego ( Dz.U.z 2016r. poz.2035 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzymał zgodę na organizację wycieczki do Dubaju dla uczniów z naszej szkoły. Ku memu zdziwieniu znalazł 33 uczniów - wszyscy z naszej szkoły. W wycieczce ze szkoły jedzie 2 nauczycieli jako opiekunowie (wliczeni w koszty wycieczki) i 5 nauczycieli (z naszej szkoły) to uczestnicy wraz z małżonkami. 5 nauczycielom wyraziłem zgodę na dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dwoje członków komisji opiniującej wydatkowanie z ZFŚS wyraziło opinie, że dyr. preferuje niektórych nauczycieli i łamie zasady wydatkowania finansów mimo, że w regulaminie jest zapis o dofinansowaniu krajowych i zagranicznych wczasów oraz wycieczek pracowniczych organizowanych przez lub zakupionych przez pracodawcę. Wymienieni dostaną dofinansowanie zgodnie z progiem dochodowym. Czy moja decyzja jest błędna i przekraczam swoje uprawnienia? Mam zamiar podpisać umowę. Dodam, że wycieczka odbędzie się w czasie ferii szkolnych w styczniu 2020 r. Nie prosiłem komisji o opiniowanie wymienionej wycieczki. W szkole jest już podpisana umowa - wycieczka do Białorusi (czerwiec 2020) oraz zebranych jest 18 chętnych na wycieczkę - lipiec/sierpień 2020 r. W szkole pracuje 114 pracowników w tym 81 nauczycieli i wszyscy korzystają ze świadczeń zgodnie z progiem dochodowym.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel przedszkola może prowadzić bezpłatnie zajęcia koła plastycznego, po realizacji 5 godzin podstawy programowej? Jeśli tak, to jaka dokumentacja obowiązuje przy organizowaniu przez przedszkole kół rozwijających predyspozycje i zainteresowania dzieci?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówce niepublicznej można wyznaczyć pracownikom miejsce do palenia papierosów ?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń przez dwa lata uczęszczał na religię w klasie 3 gimnazjum zmienił deklaracje na etykę. Co z realizacją podstawy programowej z etyki? Czy obowiązkowy jest egzamin klasyfikacyjny z programu klasy 1 i 2? w\W jakim terminie? Z jakiego przedmiotu ocena na Świadectwie ukończenia gimnazjum?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele podczas przerwy świątecznej są zobowiązani do pełnienia dyżurów opiekuńczo-wychowawczych? Proszę podać podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe