Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy dyrektor szkoły może mieć godziny ponadwymiarowe? Posiadam zniżkę -mam 6 godzin. Uczę języka polskiego - 5 godzin + 5 godzin, co w sumie daje 10 godzin. Czy mogę mieć 4 godziny ponadwymiarowe? Godziny wynikają z ramówki.
Zgodnie z art. 42 ust. 6 ustawy ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.- dalej Karta Nauczyciela) dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który obowiązki kierownicze pełni w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy. Wysokość tej zniżki uzależniona jest od wielkości i typu szkoły. Art. 42 ust. 6A Karty Nauczyciela w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2018 r. stanowi, że osobom wskazanym powyżej korzystającym z obniżonego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, nie przydziela się godzin ponadwymiarowych, chyba że:
• jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w jednym oddziale,
• gdy jest to konieczne dla zapewnienia realizacji ramowego planu nauczania w więcej niż jednym oddziale za zgodą organu prowadzącego szkołę.
Wynika z tego, że jeżeli zachodzi okoliczność wskazana powyżej można dyrektorowi przydzielić godziny ponadwymiarowe, ale z pewnością powinna być to sytuacja wyjątkowa, gdyż sama idea obniżonego pensum osób sprawujących funkcje kierownicze w szkole ma na celu umożliwienie dyrektorowi pełniejsze realizowanie zadań wynikających z pełnionej funkcji .
Jeżeli godziny ponadwymiarowe wynikają z ramowego planu nauczania zasadne będzie przydzielenie ich dyrektorowi , gdyż spełniona zostanie przesłanka wskazana w art. 42 ust. 6A Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy zatrudnienia nauczyciela w dwóch szkołach i wypłacania dodatku stażowego, proszę o odpowiedź w n/w sytuacjach:
1. Nauczyciel zatrudniony jest w naszej szkole na 16/18 etatu i drugiej szkole ma dodatkowo 4/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
2. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 6/18 etatu i w drugiej szkole również 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
3. nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole na pełny etat 18/18 i w drugiej szkole na 7/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%).
4. Nauczyciel w naszej szkole zatrudniony jest na 12/18 etatu i w drugiej szkole ma dopełnienie etatu 6/18 etatu. Która szkoła powinna wypłacać dodatek stażowy i w jakiej wysokości (wysługa lat - 20%)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odbywający staż na stopień nauczyciela dyplomowanego od 15.02.2016 do 30.06. 2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia wykorzystał urlop wypoczynkowy, a od 1 września do 30 czerwca przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy w związku z tym należy zsumować zwolnienie oraz urlop i wtedy nauczyciel będzie musiał rozpocząć staż od początku, czy nieobecności tych nie sumujemy i tym samym staż przedłuża się o dany okres nieobecności?
- Czy do pracy na stanowisko psychologa w przedszkolu może być zatrudniona osoba która ukończyła:
- Uniwersytet Humanistycznospołeczny kier Psychologia spec. psychologia kliniczna
- uniwersytet kier filologia polska spec nauczycielska i kulturoznawcza
- kolegium nauczycielskie, roczny kurs kwalifikacyjny surdopedagogika
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej feryjnej, który wszystkie godziny realizuje w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dla nauczyciela za okres urlopu letniego tj. lipiec i sierpień należy się średnia wakacyjna za dodatek funkcyjny wicedyrektora szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe